V České republice mohou akupunkturu aplikovat pouze speciálně školení lékaři. Je mezi nimi i primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk Jitka Krejčí, která se akupunkturou dlouhodobě úspěšně zabývá.

„Dnešní akupunktura je mezioborovou lékařskou disciplínou s uceleným systémem diagnostiky, prevence, léčby a doléčování. Je vhodná pro všechny věkové kategorie, včetně dětí a dokáže pomoci při mnoha zdravotních potížích,“ říká lékařka.

Obavy z jehel odpadají

Díky novému laserovém přístroji a znalostem primářky v oblasti světa akupunktury tak dnes rehabilitační oddělení nabízí zatím ještě ne úplně běžnou léčebnou metodu.

Podle primářky ji vítají zejména ti pacienti, kteří se doposud akupunktury báli z důvodu zavádění jehel.

A nově zavedená metoda léčby je podle ní dokonce vhodná i pro děti. „Podle dostupných studií jsou účinky ošetření akupunkturních bodů laserem ve srovnání s klasickou jehlovou akupunkturou stejné, často i lepší,“ vysvětluje Jitka Krejčí.

Revitalizace pavilonu E Nemocnice Šumperk.
Nemocnice opravuje starou internu, k plicnímu a neurologii přibude rehabilitace

Jak taková laserová akupunktura vlastně probíhá?

Místo klasických a veřejnosti dobře známých jehliček používá primářka Krejčí speciální laserovou akupunkturní hlavici. Tu přiloží na ošetřovaný bod po dobu asi patnácti sekund.

Bezbolestné ošetření za pár minut

Celé ošetření je naprosto bezbolestné a netrvá déle než pět minut. „Nejlepších výsledků dosahuje léčba u akutních potíží. Pacienti ale často přicházejí pozdě, když už vyčerpali všechny předchozí možnosti. Potom může léčba akupunkturou trvat déle. Velmi výhodná je kombinace rehabilitační léčby a akupunktury, díky čemuž se léčebný proces značně urychlí,“ dodává primářka.

Podle čínské medicíny tělem proudí energie čchi

Podle legendy vznikla akupunktura jako komplexní systém léčby poté, co v Asii došli k poznatku, že vojáci, kteří přežili válečná zranění po šípu, se někdy vyléčili i z jiných dlouhotrvajících onemocnění. Podle nauky tradiční čínské medicíny proudí tělem energie čchi, která je spojená s orgány, a svou disbalancí způsobuje potíže.

Zabodáváním jehliček do různých bodů na těle, které leží na akupunkturních drahách, se čchi dostává zpět do rovnováhy a s tím odchází i bolestivé stavy.

Pomoc při bolestech hlavy, zad, kloubů i nervů

Dnes se ošetření akupunkturních bodů provádí mnoha způsoby. Klasickými jehličkami, teplem, elektrickou stimulací a poslední novinkou je právě laser. „Akupunkturu dnes používáme u celé řady pohybových problémů či bolestivých stavů, například zad, hlavy, kloubů či při různých úponových bolestech. Třeba při tenisovém lokti nebo ostruze patní kosti. Často ji používáme při ošetření ochrnutí nervů, například lícního nervu, kde akupunkturou významně urychlujeme návrat funkce postižené části těla,“ objasňuje Jitka Krejčí.

Akupunkturu lze podle primářky využít také při různých funkčních potížích nerehabilitačního charakteru, ať už trávicích, dýchacích nebo oběhových.

Nový laser Nemocnice Šumperk.
Nový laser pomáhá v Nemocnici Šumperk s léčbou jizev i otoků

A léčebná metoda tradiční čínské medicíny dokáže pomoci dokonce i při problémech souvisejících s alergiemi či úzkostí. Své uplatnění najde i při poruchách imunity, bolestivé menstruaci, sterilitě, nachlazení nebo pásovém oparu.

„Akupunktura dokáže pomoci i při onemocněních psychosomatického charakteru způsobených například chronickým stresem. To je dnes problém u řady pacientů s různými obtížemi. Zvlášť v této náročné době, kdy často klasická medicína není schopna příčinu potíží zjistit,“ uzavírá primářka šumperské rehabilitace.