Nemocnice Šumperk zrekonstruovala pavilon P poté, co ho po více než dvaceti letech chátrání odkoupila od Města Šumperk. V bývalé budově chirurgie vzniklo po komplexní a finančně nákladné rekonstrukci pracoviště, ve kterém personál pečuje o dlouhodobě hospitalizované pacienty, kteří vyžadují intenzivní péči. A právě toto pracoviště se rozrostlo o další jednotku s osmi novými lůžky.

„Lůžka jsou vytvořená přesně pro účel poskytování dlouhodobé intenzivní péče. Jejich nedílnou součástí jsou integrované antidekubitní matrace, které předcházejí vzniku proleženin a také integrované váhy, které umožňují sledovat zdravotní stav pacienta po stránce změn hmotnosti,“ vysvětluje biomedicínský inženýr Matěj Šťastný.

Velkou výhodou nových lůžek je i možnost jejich náklonu do stran, což výrazně usnadňuje práci personálu o samotnou péči o pacienta například při koupání nebo pravidelnému polohování, které předchází vzniku proleženin.

Pohodlí pro extrémně obézní

A oddělení následné intenzivní péče Nemocnice Šumperk využívá také nově zakoupená lůžka pro extrémně obézní pacienty, která mají vyšší nosnost, a to až tři sta kilogramů. Pacientům nabízí o deset centimetrů širší ložní plochu a tím i větší pohodlí. Jedno takové lůžko teď oddělení následné intenzivní péče (NIP) nedávno využilo.

„Měli jsme tady pacientku, pro kterou by ležení na standardním lůžku bylo velmi stísněné a nepohodlné kvůli její velké hmotnosti a silným pažím. A tak jsme ji hospitalizovali na bariatrickém lůžku, které si pacientka sama nesmírně pochvalovala,“ objasňuje vedoucí sestra oddělení NIP Jana Minářová.

Podle biomedicínského inženýra Matěje Šťastného jsou to právě dlouhodobě hospitalizovaní pacienti, jejichž onemocnění si žádají delší hospitalizaci a speciální přístup, kdy například obyčejné lůžko může být úzké a nepohodlné.

Kromě nových lůžek zakoupila nemocnice pro dlouhodobě hospitalizované pacienty také čtyři nová multifunkční křesla za více než 310 tisíc korun, ve kterých mohou pacienti přijímat návštěvy nebo se pohodlně najíst. V neposlední řadě křesla využívá personál při transportu pacientů na různá vyšetření.

Nové monitory hlídají pacienty

Pacienti na oddělení NIP a DIOP (dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče) jsou zároveň pod trvalým dohledem nového modulárního monitoringu vitálních funkcí za více než 12 milionů korun. Ten nemocnice zakoupila v rámci projektu REACT-EU. Monitory dokážou pacienty hlídat například i během převozu na odborné vyšetření. Kromě nového centrálního monitoringu vitálních funkcí pořídila nemocnice pro své pacienty pět nových ventilátorů.

„Jedná se o velmi intuitivní sofistikované přístroje, které dokážou v extrémním případě zahájit terapii jen na základě zadání pohlaví, výšky a hmotnosti pacienta s tím, že ventilátor již sám navrhne doporučenou ventilační terapii do doby, než dojde k zpřesnění lékařem specialistou. Ventilátor lze napojit i na monitoring vitálních funkcí. Jelikož jsme investovali a obnovovali monitoring vitálních funkcí napříč celou nemocnicí, je obrovskou výhodou, že všechna data z monitoringu si mohou na dálku zobrazit pod chráněným přístupem například i specialisté ARA nebo internisti a nabídnout tak okamžitou případnou pomoc se zhodnocením zdravotního stavu,“ dodal biomedicínský inženýr Matěj Šťastný.