V nových vozech typu Vokswagen Transporter nechybí klimatizace, polohovatelná nosítka i sedačky pro převoz pacientů. Součástí výbavy jsou také nájezdové rampy, které se samy sklápí při nájezdu transportního lůžka do sanitky. Všechny vozy jsou také vybaveny pohonem 4 x 4 tak, aby v zimním období zvládly cestu do klimaticky náročnějších terénů zejména v podhůří Jeseníků.

„V Nemocnici Šumperk máme k dispozici sedmnáct sanitek. Každá najede měsíčně asi pět tisíc kilometrů. Například nejstarší vůz, který jsme nyní vyřadili, měl najeto neuvěřitelných 650 tisíc kilometrů,“ přiblížil vedoucí Zdravotnické dopravní služby Nemocnice Šumperk Petr Štaigl.

Životnost vozidel se pohybuje v průměru okolo deseti let. Servis starších sanitek, které jsou dennodenně velice vytížené, je nákladný a nemocnici se ekonomicky nevyplatí. Proto je potřeba vozidla průběžně obměňovat.

Sanitní vozy převáží nejčastěji pacienty k ambulantním vyšetřením do Nemocnice Šumperk nebo domů po propuštění z nemocnice. Využívají se ale také k dálkovým převozům pacientů, například ke specializovaným vyšetřením či do lázeňských zařízení. Ročně takto sanitky převezou zhruba 25 tisíc pacientů šumperské nemocnice

„Velká část přepravy probíhá hlavně na území šumperského regionu, nicméně pacienty vozíme prakticky po celém území České republiky. Spatřit je můžete třeba v Mariánských lázních nebo v Jablunkově. Díky novému designu a výraznému logu Nemocnice Šumperk jsou totiž prakticky nepřehlédnutelné,“ dodal vedoucí zdravotnické dopravy.