Vaše společnost spolu s partnery před několika týdny koupila areál známý jako Obchodní korzo v centru Šumperku. Proč?

Naše společnost se zabývá developmentem zajímavých nemovitostí na Šumpersku. Tato příležitost byla jedinečná, nemohli jsme si ji nechat ujít. Kolem tohoto místa vidíme obrovský potenciál z pohledu parkování, což bude do budoucna určující pro jakékoli nemovitostní projekty v centrech měst. Viděli jsme také potenciál pracovat s nájemci na vylepšení nájemních vztahů i potenciál celého areálu z pohledu pronajímatele. Podařilo se nám dojednat dobré finanční podmínky celé transakce, takže jsme se s našimi partnery domluvili, že areál koupíme.

Vizualizace rekonstrukce budovy číslo 4 na Hlavní třídě v Šumperku.
Bývalá prodejna na Hlavní třídě v Šumperku se změní na bytový dům

Jaká byla kupní cena?

To číslo je veřejné. Je to zhruba sto milionů korun.

Komu areál patřil?

Koupili jsme společnost, která zdejší nemovitosti vlastní. Prodávajícími byly čtyři fyzické osoby vietnamského původu, kteří ji dlouhodobě vlastnili. Protože všichni byli mimošumperští a neměli kapacitu se tomu věnovat, rozhodli se společnost prodat.

V placené části článku se mimo jiné dozvíte:

- jak by se mohla změnit podoba areálu v ulici M. R. Štefánika

- zda a jak bude placeno parkování v areálu

- historii areálu

Obchodní centrum je velké, původně zde sídlila textilka. Tvoří ho vyšší budova u ulice Dr. E. Beneše, poté bývalé výrobní haly, kde je dnes mimo jiné supermarket, a dvě parkoviště. Tato dispozice by měla zůstat?

Spodní parkoviště u Alberta určitě zůstane parkovištěm. Je to přidaná hodnota pro nájemce, uživatele areálu. V případě horního parkoviště máme více variant, o kterých přemýšlíme. První je ponechat tam parkovací kapacitu a ještě ji rozšířit, například formou parkovacího domu. Ale zvažujeme i zastavění toho místa, v úvahu přichází prostor pro služby, potenciálně i k bydlení. Další variantou je rychlé občerstvení typu McDolnald’s nebo KFC. V tom případě by to znamenalo vybudování lehké stavby, která by umožňovala realizaci tohoto záměru.

O KFC se v Šumperku mluvilo. Od města chtěl tento řetězec před časem odkoupit budovu na Jesenické ulici 2, ale nakonec k tomu nedošlo. Říkáte, že jednáte s různými řetězci, KFC je mezi nimi?

Ano.

Obchodní dům Jednota Šumperk v únoru 2024.
Ostudy Šumperka: 3. díl: Obchodní dům Jednota čeká proměna

Kdy budete vědět, jestli bude mít nějaký řetězec o toto místo zájem?

To sám nevím. Diskuse není nijak pokročilá, transakci jsme dojednali teprve na začátku února.

Pod horním parkovištěm bývala diskotéka. O jejím obnovení se neuvažuje?

Určitě ne. Zaprvé je v havarijním stavu, navíc neumíme takové zařízení provozovat. A jsem skeptický vůči tomu, že by se nový provozovatel našel. Je to stavebně tak náročný prostor, že si bohužel nedovedu představit, že by tam takový provoz ekonomicky fungoval.

Změní se nějak současné budovy? Jednak patrová při ulici Dr. E. Beneše, jednak bývalé výrobní haly?

U té velké věříme, že je stavebně a technicky v pořádku. Neplánujeme v ní žádné dramatické změny s výhradou toho, že bychom ji chtěli posunout do vzhledu 21. století. Samozřejmostí bude zateplení, fasáda, na střeše budeme brzy realizovat fotovoltaickou elektrárnu. Bavíme se o refitu prostor, než že bychom chtěli změnit jeho uspořádání, charakter.

Zbylé budovy jsou relativně technicky složité. Budeme zvažovat, co s nimi dál. Stávající provozy tam rozhodně ponecháme, hodně stojíme o Albert. To je nosný zákazník, o nějž nechceme v žádném případě přijít. Veškeré diskuse, které se budou týkat této budovy, budou vždy za účasti Albertu.

Ulice Zábřežská v Šumperku.
Chystá se rekonstrukce Zábřežské ulice v Šumperku. Zjednosměrnit, zazněl námět

Za mě je škoda nechat tam jednopatrovou stavbu. Necháme si zpracovat studii, jakým způsobem by se ta stavba dala zvednout, aby dosahovala druhého, možná i třetího patra. Hmotová kapacita toho místa je nedočerpaná, to místo je tak lákavé pro další development, že tomu asi nedokážeme odolat a budeme se pokoušet budovu zvětšit, aby tam provozů bylo více.

Ve vyšších patrech by měly být obchody, kanceláře nebo bydlení?

Tak daleko v úvahách ještě nejsme. Nejsem příznivcem bydlení v centrech měst, lidé okolo sebe chtějí spíše zeleň. Na druhou stranu existuje velký trend malometrážních bytů pro single osoby a mladé lidi, kteří potřebují 1+kk, dvacet nebo třicet metrů čtverečních v centru města. Umím si představit, že v areálu vytvoříme několik městských bytů. A zrovna první patro nad Albertem může být pro ty byty vhodné. Ale o tom mluvím zatím jako o vizi.

A patrová budova? V přízemí se nyní nachází prodejna textilu a lékárna, ve vyšších patrech posilovna a ubytovna…

Posilovnu bychom chtěli zachovat za předpokladu, že se nám podaří s provozovatelem domluvit na zmodernizování toho prostoru. Obdobně ubytovací kapacitu tohoto typu chceme zachovat, ale ve vyšším standardu ubytování. Obecně celé to místo chceme pozvednout a s tím se musí pozvednout i kvalita služeb, která je tam poskytována.

Psí útulek, ilustrační foto.
Ostudy Šumperka, 2. díl: Město chystá psí azyl, o útulku neuvažuje

Velmi nás baví myšlenka výrazně posílit kapacitu lékařského byznysu. Znamená to vybudování dalších ordinací. Chtěli bychom pro ně vyčlenit celé jedno patro.

Dolní parkoviště nyní slouží pro market Albert, lidé zde mohou parkovat hodinu zdarma. Zůstane tento režim?

Dnes kdokoli, kdo jde do centra města, zde může auto na hodinu odložit. Parkoviště je pak nevyužitelné pro zákazníky a nájemce obchodního centra. To se určitě se změní, a to po dohodě s Albertem. Naše vize je, že by se parkoviště změnilo na dvouzónové. V jedné by měli parkování zákazníci Albertu, a zbytek aby se využíval racionálně jednak pro potřeby nájemců obchodního centra, jednak pro jednorázové parkující. Zpoplatněné by ale bylo od první minuty. Bude větší tlak, aby zde lidé neodkládali auta. Chceme, aby tam naši nájemci a jejich zákazníci měli parkování jisté.

To bude, předpokládám, první věc, kterou uděláte. Kdy by měly být změny vidět?

První bychom chtěli realizovat začátkem léta, to je někdy v červnu. Hlavní budova zvenčí nevypadá reprezentativně, je na ní umístěna řada zbylých reklam a držáků. Ty se musí co nejdříve odstranit. Vznikne nový informační systém, nový vjezdový systém, budeme řešit fasádu.

Nádraží v Šumperku hlídají kamery napojené na městskou policii.
Ostudy Šumperka, 1. díl: vagabundi a opilci na nádraží

Areál se má přejmenovat. Kdy?

Současně s těmito změnami chceme změnit rebranding. Nechceme dávat novou nálepku na starý kabát.

Proč jste vybrali název Praděd?

Všichni společníci jsme lokální patrioti. Dlouhodobě v Šumperku působíme a toto obchodní centrum je viditelná dominanta. A v Šumperku žádné jiné místo, které se jmenuje Praděd, není.

Součástí areálu je i ikonický komín. Ten zůstane?

Rozhodně zůstane. Je revidovaný, stavebně technický stav je slušný. Je to třešnička na dortu, s níž zatím nevím, co uděláme. Nabízí se ho využít na reklamu nebo nějakou atrakci, nemáme s ním žádný konkrétní plán. Budeme přijímat nápady, jak ho využít.

Historie areálu Obchodního korza - budoucího OC Praděd

V roce 1889 byla v Šumperku při dnešních ulicích Krátká a M. R. Štefánika založena mechanická tkalcovna firmy Karl Siegl Sen. pro výrobu lněného a stolního zboží. Na sklonku 19. století zde bylo v provozu 180 mechanických stavů. Na jižní straně areálu byla na křižovatce dnešních ulic M. R. Štefánika a E. Beneše v roce 1912 postavena vícepodlažní budova. Určena byla pomocným a přípravným provozům.

V roce 1939 bylo v tkalcovských sálech přibližně 460 stavů.

Za éry socialismu se závod stal součástí podniku textilního konglomerátu Moravolen.

Po ukončení provozu v 90. letech 20. století byl areál přestavěn s cílem vytvořit polyfunkční komplex spojující komerční plochy, služby, obchody a parkování. Největší zásah představovalo odbourání nejstarší haly z roku 1889 v rozsahu sedmi lodí, kterou nahradilo parkoviště. Etážová budova byla prodloužena přístavbou. Komplexu i po přestavbě zůstal jeho industriální charakter.

Zdroj: Průmyslové dědictví - lnářství, bavlnářství a hedvábnictví Šumperska a Jesenicka