Na jednom ze sběrných dvorů nechalo v rámci experimentu město vysypat kontejnery ze dvou sídlišť. Tento materiál pak byl dotříděn.

Z jednoho metráku odpadu určeného na skládku se podařilo vyseparovat více než polovinu využitelného odpadu: sedm kilogramů plastu, osm kilo skla, po dvou kilech papíru a kovů a 37 kilogramů gastro nebo bioodpadu.

Město Šumperk tak ročně skládkuje přibližně čtyři tisíce tun směsného komunálního odpadu, který pravděpodobně obsahuje stovky tun materiálově využitelných odpadů.

Pytle s odpadem, které někdo navršil před vchod mohelnické radnice na Velikonoční pondělí.
Protest v Mohelnici: odpadky zatarasily vchod do radnice. Reforma budí vášně

Důsledným tříděním obce šetří za likvidaci odpadu. Zatímco za likvidaci toho směsného platí částky, které se každoročně dramaticky navyšují, za tříděný odpad platí mnohem méně, některý sortiment mohou naopak prodávat.

Kvůli růstu cen pohonných hmot, mezd nebo poplatků za skládkování Šumperku meziročně narostly náklady za svoz a likvidaci odpadů. Za 1. čtvrtletí roku 2022 dosahovaly náklady za odpadové hospodářství 4,4 milionu korun, letos narostly až na 5,7 milionu korun.

„I díky tomuto průzkumu jsme si potvrdili, že je nutné ve městě přidat nádoby, a to především na gastro odpad. Pracujeme také na přípravě dalších projektů, které pomohou předcházet vzniku odpadů a třídění našim obyvatelům více zpřístupní,“ uvedl místostarosta Karel Hošek, v jehož gesci je odpadové hospodářství.