Sady 1. máje jsou nejexponovanějším parkem v Šumperku. Nachází se totiž mezi autobusovým a vlakovým nádražím na jedné straně a centrem města na straně druhé.

Jeho stav je často terčem kritiky veřejnosti. Posedávají v něm party problémových lidí s lahví v ruce. To však není jediný problém.

„Park je docela hezký, vadí mi ale vysoké betonové obrubníky u kulturního domu a u muzea. Lavičky na nich bývají shnilé, beton je polorozpadlý. Také letní divadlo je v tristním stavu,“ řekl Martin Černý, který místem často prochází.

Podle Ilony Pěničkové by parku pomohlo větší propojení s okolím.

„Teď ho od ulice 17. listopadu odděluje hradba keřů. Křoviny směrem k Jeremenkově ulici už prořezali. Ubylo tím i zákoutí, kde se mohou skrývat bezdomovci,“ vysvětlila.

Oprava amfiteátru na dohled

Město park hodlá zařadit do akčního plánu investic na příští roky.

„Jsme si vědomi stavu Sadů 1. máje. S architektem (současné podoby parku, pozn. red.) jednáme ohledně autorských práv, dostáváme se k vyřešení tohoto problému. V příštím roce chceme zahájit projekci, aby byla pro následující období připravena rekonstrukce,“ řekl starosta Šumperku Tomáš Spurný.

Zatím nejblíže je oprava amfiteátru letního divadla u Vily Doris.

Do výběrového řízení se napoprvé nikdo nepřihlásil, v opakovaném tendru zakázku v hodnotě 2,8 milionu korun získala firma Mladoňovská s.r.o.

Původně soukromá zahrada

Sady 1. máje původně vznikly jako soukromá zahrada kolem Pavlínina dvora. Až do konce 40. let 20. století byl prostor oplocen. Poté jej získalo město, které jej zpřístupnilo veřejnosti.

V roce 1979 započala rozsáhlá rekonstrukce parku podle návrhu inženýrů Damcových. Ve čtyřech etapách trvala do roku 1985.

Dnes jsou Sady 1. máje nejvýznamnějším šumperským parkem. Leží v nich hlavní kulturní zařízení města: dům kultury, vlastivědné muzeum a dům dětí a mládeže Vila Doris. Koná se zde také řada kulturních akcí.

Šumperk má čtyři parky. Zatímco Jiráskovy a Smetanovy sady již prošly rekonstrukcí, nejmenší a nejzanedbanější Dvořákovy sady za podnikem Metra na obnovu čekají.