Vedle obchodní akademie a divadla je největší budovou na Hlavní třídě, velkou pozornost lidí však nebudí. Lépe řečeno, nebudí ji v pozitivním slova smyslu. Obchodní dům Jednota řada obyvatel Šumperku vnímá jako ostudu. Objekt však má nového majitele, který chystá jeho obnovu.

Když se 24. září 1975 na tehdejší třídě Rudé armády v Šumperku otevřel obchodní dům, byla to velká událost. Stavba na místě někdejšího nárožního domu a křižovatky s ulicí Revoluční rostla tři roky. Šumperští si mohli připadat trošku jako v Praze – zdejší obchoďák byl zprovozněn jen pár měsíců po otevření pražských nákupních center Kotva a Máj.

Nádraží v Šumperku hlídají kamery napojené na městskou policii.
Ostudy Šumperka, 1. díl: vagabundi a opilci na nádraží

V placené části článku se dozvíte:

- kdo je novým majitelem

- jaké změny chystá

V přízemí se kromě velké samoobslužné prodejny potravin nacházel bufet, kde se mohli strávníci nasytit gulášovou polévkou za 2,40 Kčs nebo si dát vepřo-knedlo-zelo za šest korun československých. V prvním patře, kam vedly pojízdné schody (jako jediné široko daleko se staly vyhledávanou atrakcí), se prodávala drogerie, hračky, koberce, průmyslové zboží a bytový textil.

Prodejna potravin v přízemí obchodního centra zůstala do dneška. Jídelna se změnila v asijské bistro. Pojízdné schody stojí, nemají koho vozit. Prodejní prostory v patře jsou totiž poloprázdné.

V polovině února zde byly otevřené jen dva obchody: kromě papírnictví, která zabírá většinu plochy, ještě jedna menší prodejna.

„Kolik tu chodí lidí, to vidíte sám,“ poznamenal její provozovatel. S médii zdejší situaci rozebírat nechtěl. „Budeme končit, už tu máme jen výprodej. Nemá to tady smysl,“ poznamenal.

Psí útulek, ilustrační foto.
Ostudy Šumperka, 2. díl: Město chystá psí azyl, o útulku neuvažuje

Obchodní dům před nedávnem změnil majitele. Několik měsíců ho má ve vlastnictví obchodní družstvo Konzum, které sídlí v Ústí nad Orlicí. „S naším partnerským družstvem Jednota Zábřeh aktuálně pracujeme na dalším propojení našich aktivit a bavíme se i o budoucnosti obchodního domu. Rekonstrukci určitě máme v plánu, ale pravděpodobně bude rozdělena na dvě fáze,“ uvedl ředitel družstva Konzum Miloslav Hlavsa.

V první fázi by se rekonstrukce týkala supermarketu v přízemí. Později, v horizontu několika let, by měl vzniknout návrh celkové obnovy budovy. Tu chce vlastník komunikovat i s městem a veřejností.

Vizualizace rekonstrukce budovy číslo 4 na Hlavní třídě v Šumperku.
Bývalá prodejna na Hlavní třídě v Šumperku se změní na bytový dům

„V každém případě bychom byli rádi, kdyby se v budoucnu z tohoto obchodního domu stalo rušné a atraktivní místo pro setkávání a nákupy všech obyvatel města,“ sdělil Miloslav Hlavsa.

Ústeckoorlický Konzum má s rekonstrukcí tohoto typu zkušenosti. Před devíti lety přebudoval velmi zchátralé socialistické nákupní středisko na sídlišti Štěpnice ve svém domovském městě na moderní nákupní galerii Nová Louže.

Podívejte se, jak vypadá nákupní galerie Nová Louže, jejímž investorem bylo obchodní družstvo Konzum:

Kromě moderní prodejny potravin spojené s kavárnou se zde nacházejí obchody různých značek, ale také veterinární a stomatologická ambulance, lékárna, prádelna nebo dětský zábavní koutek. Každý pátek se zde konají farmářské trhy.

„Něco podobného bychom rádi během několika let uskutečnili i v Šumperku,“ uzavřel Miloslav Hlavsa.


Nahrává se anketa ...