V Šumperku na základě výsledků participativního rozpočtu vznikne OCR hřiště, u řeky Desné hřiště pro psy a do Smetanových sadů budou umístěny posilovací stroje.

„Formálně to jde na schválení do rady až v příštím týdnu, ale rada určitě nebude rozporovat vox populi. Měli jsme už schůzku s navrhovatelkami, abychom vyřešili detaily,“ řekl místostarosta Šumperku Karel Hošek.

Takzvaný participativní rozpočet v posledních letech organizuje řada měst. Smyslem je aktivně zapojit obyvatele do diskuse a rozhodování o drobných úpravách ve veřejném prostoru.

Rozhodovaly jen desítky hlasů

V Šumperku prošlo do hlasování třináct návrhů. O tom, který z nich se uskuteční, rozhodly nízké desítky hlasů. Vítězný návrh jich získal třicet hlasů, druhý v pořadí 28, třetí 25. Hlasující se museli registrovat, každý pak mohl rozdat dva hlasy kladné a jeden záporný.

Silnici I/35 u Mohelnice nahradí dálnice.
Nové silniční tahy na Šumpersku? Za pár let má být hotovo

Malý zájem Šumperanů vyniká ve srovnání s dvaapůlkát menším Jeseníkem. Zde participativní rozpočet radnice pořádá už po několikáté, dalo by se tedy předpokládat, že nejatraktivnější nápady se již uskutečnily.

V Jeseníku jsou lidé aktivnější

V Jeseníku se posledního ročníku participativního rozpočtu účastnilo 507 lidí, kteří udělili celkově 1748 hlasů. Každý hlasující měl k dispozici tři kladné a jeden záporný hlas.

Rybníček v Denisově ulici v Jeseníku
Participativní rozpočty: V Jeseníku znají vítězný projekt, v Šumperku kandidáty

V Šumperku lidé udělili v celkovém součtu pouze 291 hlasů, kladných i záporných.

Podle místostarosty Hoška město nechtělo zasahovat do propagace jednotlivých návrhů, aby žádný nezvýhodnilo.

„Předpokládali jsme, že jako v jiných městech si bude propagaci dělat navrhovatel. Je to nejčistší způsob, jak může být komunita zapojena. Propagovat ve zpravodaji nebo na sociálních sítích takové množství návrhů ani není v našich silách,“ řekl.

Z prvního ročníku se podle něj poučilo město i navrhovatelé. „Příště už bude projekt Tvoříme Šumperk mezi lidmi známější. A navrhovatelům budeme zdůrazňovat, ať své návrhy lépe propagují,“ dodal.

Vítězné návrhy chce město Šumperk zrealizovat ideálně během letoška. Vypsání dalšího ročníku bude záležet na rozhodnutí rady. V každém případě by se měl konat až poté, co budou aktuální vítězné návrhy uskutečněné.

Vodné a stočné. Ilustrační foto.
Vodné, stočné, teplo, popelnice. Co všechno na Šumpersku a Jesenicku zdraží