„K sedmému srpnu dorazilo do participativního rozpočtu patnáct návrhů,“ informovala mluvčí města Šumperku Soňa Singerová.

Několik návrhů se týká oprav chodníku, dlažby na Hlavní třídě nebo zbudování různých typů hřišť. Lidé si přejí ale i opravu laviček v sadech 1. máje, úpravu parkování ve Vrchlického ulici, vybudování cyklostezky do Vikýřovic nebo úpravu zeleně u řeky Desné mezi Hraběšickou, Jesenickou a Hybešovou ulicí.

Nadjezd nad Lidickou, aby lidé nečekali u závor

Objevují se však i odvážnější nápady. Nadjezd pro auta a pěší nad železničním přejezdem v Lidické ulici by pomohl řidičům i pěším, kteří na často uzavřeném přejezdu čekají dlouhé minuty. Námět však mnohonásobně přesahuje doporučený třísettisícový limit na jeden projekt.

Záměr umístit do každé ulice lavičky, aby si senioři cestou na poštu mohli odpočinout, zase dost možná reaguje na uzavření dvou poštovních poboček ve městě.

Tvoříme Šumperk

Participativní rozpočet s názvem Tvoříme Šumperk město zkouší poprvé. „Je to model podobný jako ve Dvoře Králové nebo Jeseníku,“ poznamenal místostarosta Šumperku Karel Hošek.

Prostor na náměstí Svobody v Jeseníku revitalizovaný na základě participativního rozpočtu.
Lidé navrhnou, jak vylepšit Jeseník. Některé projekty se ale hodně táhnou

Do 15. září mohou lidé posílat náměty. Ty mohou lidé podávat prostřednictvím formuláře na webových stránkách tvorime.sumperk.cz. Uskutečněny mohou být pouze projekty, které jsou veřejně přístupné a využitelné všemi obyvateli města.

„Během října všechny návrhy posoudíme, zda jsou proveditelné a zda splňují stanovená pravidla. V listopadu bude veřejnost hlasovat a rozhodne, které návrhy jsou nejlepší,“ popsal průběh projektu Karel Hošek. Město plánuje realizovat tři a více návrhů až do vyčerpání jednoho milionu korun.

Na zkoušku rozhodovali školáci

Na zkoušku již v letošním roce rozhodovali o penězích z města žáci šumperských základních škol. „Pro každou jsme vyčlenili dvacet tisíc korun. Nápady školních parlamentů nás mile překvapily. Mezi návrhy na využití peněz byl například zahradní nábytek, hodiny nebo zrcadla do tříd, koše na tříděný odpad či vysazení lípy,“ vyjmenovala místostarostka Eva Kostecká, pod kterou spadá odbor školství.