V Šumperku rostly domy od sametové revoluce v několika lokalitách. Pod vodárnou i v Temenici se opakoval obdobný scénář. Vznikly zde nové ulice s řadovkami, rodinnými domky či vilkami. Ke každé malá zahrádka, obvykle bazén. Chyběla zde však veřejná zeleň nebo občanská infrastruktura, kterou suplovala navazující sídliště z éry socialismu.

Nově plánovaná čtvrť v lokalitě Bratrušovská se zavedenému scénáři vymyká.

„Po architektovi jsme požadovali, aby vzniklo území, které v Šumperku nemáme již několik desítek let. Prvním a posledním tohoto typu byla Vyhlídka. Ta je dodnes místem, které dává smysl,“ řekl místostarosta Šumperku Jakub Jirgl.

V lokalitě Bratrušovská architekti umístili 44 rodinných domů a bezmála stovku bytů v bytových domech.

„V jejím středu by měl vzniknout park jako plocha, která by vyvažovala množství domů, bytů a obyvatel. Chceme dbát na dostatek zeleně. Nechceme jen stavět satelitní ulice, kde není pamatováno na rekreační prostory i občanskou vybavenost,“ dodal místostarosta Jirgl.

Součástí území je tak i prostranství pro možnou budoucí výstavbu mateřské školy či jiného objektu občanské vybavenosti.

Parcely pro jednotlivce

Parcely pro rodinné domy hodlá dát město k dispozici jednotlivcům. Bytovky by stavěl developer, případně by jednu z nich mohlo vybudovalo samo město.

V území chce radnice prosadit výškový regulativ budov, ale také jednotnou uliční čáru nebo stejný charakter střech.

„Chtěli bychom se vydat cestou poměrně přísné regulace. Chceme vybudovat čtvrť, která má jednotný architektonický charakter,“ řekl k tomu starosta Tomáš Spurný.

Ke vzniku nové čtvrti povede ještě dlouhá cesta. Město musí v lokalitě získat všechny potřebné pozemky a povolení. Infrastukturu by mohlo začít budovat v roce 2022.

Blíže realizaci je dům se sedmi desítkami bytů v lokalitě bývalé Hedvy poblíž ulice Jesenické. Objekt by mohl začít developer stavět už příští rok.

„Využití tohoto území je dvojí: výstavba nadstandatních bytů a parkovací plochy, která by měla sanovat velký nedostatek parkovacích míst na dotyku centra města,“ poznamenal místostarosta Jirgl.