V pondělí 24. června krátce po desáté hodině se na pobočce pošty v Temenici dveře netrhnou. Během krátké chvíle dovnitř vchází dva muži, mladík a dvě dívky.

„Sice sem často nechodím, ale jsem rád, že tu pošta je. Nemusím aspoň do města na hlavní poštu,“ řekl Jan Sedlář, který vyšel ze dveří s malým balíčkem v ruce.

Poštu v režimu Partner plus provozují Podniky města Šumperka. „Důležité je, že zájem veřejnosti neklesl. Lidé z Temenice jsou rádi, že mají poštu blízko, že je u ní možnost zaparkovat. Je to pohodlnější, než jet na hlavní poštu do centra,“ řekl předseda správní rady Podniků města Šumperka Petr Hasala.

Město však za provoz pošty doplácí. Celková suma ročně přesahuje milion korun.

„Pošta si za všechno nechá zaplatit, i za to, že k nám a od nás vozí zásilky. Účtuje si za to měsíční poplatek plus nájemné za prostory. Město platí i mzdové a související náklady,“ dodal Petr Hasala.

Další dvě úřadovny zavřel státní podnik bez náhrady. Konkrétně tu nedaleko základní školy „Hluchák“ a na vlakovém nádraží. Druhá jmenovaná byla přitom nová, v provozu byla v prostorách odbavovací haly jen dva a půl roku.

Pošta na nádraží lidem i rok po uzavření chybí. „Ptají se po ní docela často,“ potvrdila prodavačka prodejny občerstvení, která s poštovní pobočkou sousedila. Prostory, kde pobočka sídlila, jsou dosud prázdné.

V celé republice pošta loni zrušila 300 poboček z původních 3200. Důvodem byla špatná ekonomická situace podniku a také fakt, že za posledních pět let klesl zájem o poštovní služby na pobočkách o dvě pětiny.