Manželka prezidenta republiky první dvě desetiletí svého života prožila v Jindřichově. V sousedních Hanušovicích chodila na základní školu, maturovala na šumperském gymnáziu.

Orchestr Musica Florea na zahajovacím koncertu v klášterním kostele v Šumperku zahraje Mou vlast v podobě, která odpovídá časům Bedřicha Smetany.Orchestr Musica Florea na zahajovacím koncertu v klášterním kostele v Šumperku zahraje Mou vlast v podobě, která odpovídá časům Bedřicha Smetany.Zdroj: Klášterní hudební slavnosti/Zdeněk Nováček, se souhlasemOrchestr Musica Florea na zahajovacím koncertu v klášterním kostele v Šumperku zahraje Mou vlast v podobě, která odpovídá časům Bedřicha Smetany. „Naším cílem je navrátit jeho hudbě takový výraz a muzikalitu, která byla během 20. století pod tlakem technokratického přístupu značně omezena,“ vysvětluje dirigent a umělecký vedoucí souboru Marek Štryncl.

Z českých luhů a hájů

Bedřich Smetana a jeho nejhranější skladba naplňuje letošní motto festivalu „Z českých luhů a hájů“ v maximální míře. V roce České hudby připomíná nejen mnohá výročí našich významných skladatelů, ale také obrací pozornost ke kráse krajiny, jíž festival od června do září postupně prochází.

Obec Jindřichov v Jeseníkách, rodiště Evy Pavlovémanželky nově zvoleného prezidenta
První dáma vyrůstala v Jeseníkách. Dobře se učila, vzpomínají místní

Na patnácti pozoruhodných míst v Jeseníkách a okolí představí ve 22 koncertních večerech na dvě stě účinkujících z České republiky i ze zahraničí.

Má vlast originálně

Mou vlast si budou moci diváci poslechnout během festivalu ještě třikrát, pokaždé v jiné podobě.

V Jeseníku ji zahrají na dva klavíry špičkoví čeští klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera. V Karlově Studánce předvedou části cyklu na dvě harfy Jana Boušková a Minja Stojanović a festival uzavře skladba inspirovaná Mou vlastí „Her Country“ skladatelky Nikol Bókové v podání Baborák Ensemble.

„Letos chceme uctít české hudební velikány a poukázat na obrovskou škálu české interpretační rozmanitosti,“ vysvětluje ředitel festivalu Roman Janků a dodává: „Právě proto zveme mimořádné interprety, kteří se zasazují o dobré jméno české hudby ve světě a mnohdy posouvají hranice hudebních směrů.“

Manželka prezidenta Eva Pavlová přivítala prvňáčky v Jindřichově na Šumpersku, kde prožila dětství. 4.9.2023
VIDEO: První dáma navštívila školáky v Jindřichově, potkala tam i svou učitelku

V rámci doprovodného programu již tradičně festival připomíná významné osobnosti kraje. Letos chce výstavami, přednáškami a komentovanými prohlídkami upozornit na barokního malíře severní Moravy a Slezska Jana Kryštofa Handkeho, rodáka z Janovic u Rýmařova.

Kaple v Lipkách
Jedinečný barokní malíř Moravy a Slezska

Handke se podílel na výzdobě mnoha církevních, ale i světských staveb na Moravě, v Čechách i v Polsku. Výročí 330 let od jeho narození a 250 let od úmrtí bylo impulsem k rozšíření koncertních míst do kaple v Lipkách u Rýmařova a do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. V obou stavbách se Handke významně podílel na výzdobě.

Přehledný seznam všech koncertů, termínů a míst konání najdete na www.klasterky.cz.