Do Šumperku dorazila pozvánka pro dvě osoby z vedení města na říjnovou návštěvu Šanghaje.

„Obrátila se na nás čínská strana, která spolupracuje s firmami v Šumperku. V minulosti naši zástupci v Šanghaji už dvakrát byli. Když jsme s těmito vztahy začínali, bylo řečeno, že to děláme ve prospěch průmyslových firem v našem městě, pro které mohou být tyto kontakty užitečné,“ řekl starosta Šumperku Tomáš Spurný.

Zastupitele požádal o stanovisko, zda pozvání přijmout.

Šumperské zastupitelstvo loni v dubnu schválilo dohodu o založení přátelské spolupráce s městským obvodem Minhang. Ten má dva a půl milionu obyvatel a leží v centru megapole Šanghaj.

Podle zastupitele Tomáše Potěšila není partnerská spolupráce zapotřebí.

„Chtěl bych připomenout, jak vypadá míra investic Čínanů v České republice. Číňané nepřicházejí k technologiím vlastním výzkumem a vývojem, ale vykrádáním technologií evropských. Pokud bude Čína hájit nějaké zájmy, tak především své vlastní a ne podnikatelů v České republice,“ míní.

Vedoucí odboru školství, kultury a vnějších vztahů Městského úřadu Šumperk Helena Miterková připomenula, že každá forma spolupráce, jako existuje mezi Šumperkem a obvodem Minhang, obvykle obnáší reciproční aktivity.

„Pokud by spolupráce s Čínou měla i do budoucna pokračovat, měli bychom vůči čínské straně projevit zájem a účastnit se návštěvy u nich,“ řekla.

O vyslání či nevyslání delegace do Číny budou jednat radní města. Na programu tuto záležitost mají v polovině července.