Mandát bude obhajovat dosavadní senátor a starosta Šumperku Miroslav Adámek. Jako nestraníka jej nominovalo hnutí ANO.

Adámek: Vím, kde je ještě potřeba pomoci

Miroslav Adámek se podle svých slov rozhodl mandát obhajovat, aby mohl dál pomáhat regionu. „Při minulých volbách jsem kandidoval s odvážnými vizemi a plány, které jsem dokázal naplnit a k tomu se povedla prosadit spousta dalších dobrých věcí pro náš region. Pravidelně jezdím křížem krážem po Jesenicku a Šumperku, bavím se s občany, se starosty a vím přesně, kde všude je ještě potřeba pomoci, aby se u nás žilo líp. Proto chci pro náš region dál pracovat a pomáhat všude tam, kde je to potřeba,“ sdělil.

O senátorský post usiluje i Stanislav Balík. Do voleb jde jako občanský kandidát poté, co získal více než tisícovku podpisů. Je vysokoškolským pedagogem, skautem a regionálním patriotem. Pochází z Bludova, kde řadu let zastává post zastupitele.

Balík: Přitáhnout pozornost k problémům regionu

„Na začátku nestál můj nápad, ale v různých dobách za mnou z různých stran přišlo více lidí s tím, že bych se jim líbil jako jejich reprezentant v Senátu. Že mají pocit, že můžu pomoci náš region zviditelnit a přitáhnout pozornost k problémům, které ho trápí,“ řekl, proč se rozhodl kandidovat.

Hošek: Nelíbí se mi energetická politika

Do horní komory Parlamentu bude kandidovat rovněž Vladimír Hošek, kterého nominovala strana Svobodní. „V prvé řadě bych rád přispěl do diskuze v energetice, životním prostředí a k veřejným financím. Nelíbí se mi masochistická energetická politika v Evropě a v našem státě, nelíbí se mi iracionální hospodaření s odpady v komunální sféře a nelíbí se mi nesmyslně se rozrůstající se přerozdělovací procesy veřejných financí," uvedl Vladimír Hošek.

Tím však seznam potvrzených kandidátů končí. Deník oslovil politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně i ty, které uspěly v nedávných volbách do Evropského parlamentu. Kandidáty se rozhodly nepostavit SPD, komunisté, Piráti, hnutí STAN, KDU-ČSL ani ODS. Přísaha a TOP09 na dotaz Deníku neodpověděly. Některé strany však přímo či nepřímo vyjádřily některým z kandidátů podporu.

Lidovci i ODS preferují Balíka

„Vlastního kandidáta stavět nebudeme, podpoříme občanského kandidáta Stanislava Balíka. Myslíme, si, že je vhodný kandidát pro region,“ přiblížil postoj KDU-ČSL náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jan Šafařík.

„ODS nepostavila v obvodu 65 svého kandidáta a je možné, že naši voliči podpoří osobnost, kterou je nezávislý kandidát Stanislav Balík,“ uvedl regionální manažer ODS pro Olomoucký kraj Josef Kaštil.

Vladimíru Hoškovi vyjádřii podporu hnutí SPD Tomia Okamury a strana PRO Jindřicha Rajchla.

Zájemci se mohou hlásit do půli července

Senátní obvod Šumperk zahrnuje celý okres Jeseník a část okresu Šumperk ohraničenou na jihu obcemi Kamenná, Rohle, Lesnice, Postřelmov, Rovensko, Svébohov, Jedlí a Štíty. Registrovat do senátních voleb kandidáty je možné do 16. července. První kolo voleb se koná v pátek 20. a v sobotu 21. září spolu s volbami do krajských zastupitelstev. Pokud žádný z kandidátů nezíská přes 50 procent hlasů, bude se o týden později konat kolo druhé, do nějž postoupí dva nejúspěšnější kandidáti.