Projekt podporuje také sociální odbor šumperské radnice.

„Jednat by se mělo o nízkoprahové zařízení, kde by se lidé bez přístřeší mohli ohřát, případně si připravit nějaké jídlo, osprchovat se. Provozovatelem bude Armáda spásy, vše ale záleží na financích. Nyní Armáda spásy jedná o pronájmu,“ sdělila vedoucí sociálního odboru šumperské radnice Pavla Skálová.

Právě peníze rozhodnou o tom, zda celý projekt dostane reálnou podobu nebo zůstane jen na papíře.

„Zatím jednáme o výši nájmu s Českými drahami, ale zatím jsou podmínky pro nás neakceptovatelné,“ řekl vedoucí sociálního centra Armády spásy v Šumperku David Jersák.

Podle odhadů se v Šumperku pohybují desítky lidí, kteří jsou kvůli svému životnímu stylu označováni jako bezdomovci, termín ale není zcela přesný. Většina z nich totiž má kde přespat, celé dny ale tráví na ulicích.

Scházejí se například často u supermarketů, kam si chodí nakupovat laciné víno, oblíbeným místem je také park poblíž Domu kultury.

Okruh bezdomovců zná velmi dobře šumperské městská policie, která problematické skupinky z centra města chodí pravidelně vykazovat.

Největší problémy s bezdomovci podle strážníků bývají v zimě, kdy hledají azyl ve vestibulech vlakového či autobusového nádraží. Zpravidla svým zápachem o sobě dávají vědět hodně zdaleka.

„Domnívám se, že denní centrum by bylo v zimních měsících navštěvované, podle mých zkušeností by většinu lidí bez přístřeší nikdo v létě nikam nedostal, raději tráví čas venku. Centrum by ale mělo velký smysl, i kdyby zachytilo třeba jen patnáct procent bezdomovců,“ dodala Pavla Skálová.