Vítězem voleb se zde stalo hnutí ANO 2011 s šesti mandáty následované hnutím Šumperáci se čtyřmi a opozičním uskupením Pro-region rovněž se čtyřmi mandáty v zastupitelstvu.

Až na čtvrtém místě zůstala Nezávislá volba, za kterou kandidoval dlouholetý starosta města Zdeněk Brož.

První reakce šumperských lídrů nad výsledky voleb jsou pozitivní. Všichni se nicméně shodují, že koaliční vyjednávání zřejmě nebudou snadná.

,,Jsme připraveni jednat. Určitě však ne s těmi, kteří se proti nám vymezili,“ řekl lídr kandidátky ANO Martin Janíček.

Pro kandidáty, kteří sestavili uskupení s názvem Šumperáci, je výsledek překvapením.

,,Samozřejmě si uvědomujeme velkou zodpovědnost, abychom nezklamali lidi, kteří nás volili,“ řekl lídr kandidátky Ondřej Polák.

Potěšeni jsou i kandidáti hnutí Pro-region, kteří minulé volební období zastávali v zastupitelstvu výraznou opozici.

,,Předpokládáme další posun v naší práci. Nicméně máme radost z neúspěchu paní Šmotkové a pana starosty,“ řekla Zdeňka Dvořáková-Kocourková, která je na druhém místě v kandidátce hnutí Pro Region.

Brož: Výsledky respektuji

Starosta Zdeněk Brož kandidoval za Nezávislou volbu na třetím místě. Již před volbami avizoval, že nadále nechce kombinovat pozice starosty a senátora.

V senátních volbách sice postoupil s dvaceti procenty hlasů do druhého kola, čeká jej však nelehký souboj. Na kandidáta nominovaného hnutím ANO 2011 Miroslava Adámka ztrácí po prvním kole devět procent.

„Plně respektuji výsledek voleb v Šumperku. Vyjednávání je na vítězi voleb, kterému gratuluji. Uvidíme, jak se vítězům podaří sestavit koalici, podle toho se bude odvíjet obsazení rady a vedení města,“ sdělil k výsledkům komunálních voleb Zdeněk Brož.

Do šumperského zastupitelstva se dostalo devět stran z patnácti. Kromě již jmenovaných získala po třech mandátech Nezávislá volba a uskupení Pro Šumperk, které tvoří KDU-ČSL a nezávislí kandidáti.

Po dvou mandátech mají ODS, SPD a KSČM. Na jeden mandát dosáhla ČSSD. Neuspěli naopak Piráti, Rozumní, repulikáni, Realisté, Svobodní a soukromníci a Nestraníci.

Noví šumperští zastupitelé

ODS: Tomáš Potěšil, Roman Macek
SPD: ing. Jaroslav Horák, Jaroslav Horák
sdružení Pro-region a nezávislí: Petr Blažek, Jiří Berka, Jiří Vozda, Zdeňka Dvořáková Kocourková
KSČM: Alena Hlavešová, Ivana Jordová
ANO 2011: Martin Janíček, Radan Volnohradský, Jana Rybová Kunčarová, Jakub Jirgl, Martin Hožďora, František Porteš, ČSSD: Irena Jonová
Nezávislá volba: Zdeněk Brož, Martin Kuchtík, Květoslav Vykydal
Pro Šumperk – KDU-ČSL a nezávislí kandidáti: Tomáš Spurný, Michael Kohajda, Dušan Ščambura
Šumperáci: Ondřej Polák, Vít Rozehnal, Radovan Auer, Kamil Navrátil