Na Šumpersku se zemědělci s technikou sjeli na odstavnou plochu u hřbitova. Dorazili účastníci ze Zábřehu nebo Březné u Štítů, ale i Mohelnicka a dalších míst.
„Jsme tu z celého okresu. Zatím je nahlášeno 56 kusů vozidel včetně doprovodných,“ shrnula ředitelka Okresní Agrární komory Šumperk Irena Bencová.
Část techniky se vydala na protestní jízdu směrem na Bludov, Postřelmov, přes Zábřeh, Zvoli až do Mohelnice. Zbylí zemědělci projeli se svými stroji ulicemi Šumperku. Původně naplánovaný okruh po konzultaci s policií zmenšili. Projeli ulicí Zábřežskou ke Koruně, pak Havlíčkovou na kruhový objezd u hudební školy a Žerotínovou na Jesenickou, po které se vrátili zpět ke hřbitovu.
Kromě zpomalení dopravy zemědělci žádné komplikace nezpůsobili. Někteří naopak dávali na křižovatkách přednost osobním vozům nebo autobusům.
Podle mluvčího akce na Šumpersku a předsedy představenstva společnosti Úsovsko Jiřího Milka jsou hlavní požadavky účastníků dva. „Zaprvé jde z Unie na zemědělce obrovská byrokracie. Trvá to už léta, ale každý rok přidá nějakou povinnost, vyplnit lejstro, udělat opatření na poli, rozdělit půdní bloky, nechat část půdy ležet ladem,“ řekl.
Ekonomicky zemědělce podle jeho slov nejvíce drtí dovozy komodit z Ukrajiny. „Evropská unie nám lhala. Říkala, že pomůže Ukrajině a vyveze obilí přes Polsko do třetích zemí. Oni sice umožnili bezcelní dovoz těchto komodit, ale nikdo nezabezpečil, že nezůstaly v Polsku. Z Polska a Rumunska se tlačí do ostatních států. Ceny komodit klesly zhruba o třicet až padesát procent,“ tvrdí Jiří Milek.
Zatímco výrobní cena pšenice je pro české zemědělce okolo pěti tisíc korun za tunu, prodejní cena na trhu je aktuálně tři a půl až čtyři tisíce. „Tisíc až patnáct set korun budou sedláci z každé tuny obilí v mínusu. Není to tak, že bychom chtěli Ukrajincům nějak křivdit nebo jim nepomáhat, ale tahle situace zdejší zemědělství zničí,“ dodal Jiří Milek.
Podobné jízdy, jako byla ta v Šumperku, se konaly po celé republice. Na hranicích se konala setkání s farmáři ze sousedních států. Cílem akce byl také protest proti takzvanému Green Dealu, poklesu domácí produkce, takzvané redistributivní platbě či zvýšení daně z nemovitostí, která zemědělce zatíží.
Protest pořádala Agrární komora a Zemědělský svaz, který zastupuje zájmy především větších zemědělských firem. Nepřipojila se k němu naopak Asociace soukromého zemědělství. Podle ní jsou některé návrhy zveřejněné organizátory protestu v zásadním rozporu s jejími dlouhodobými požadavky.