Pro místní samosprávy to bude znamenat milionové zisky, podle velmi hrubých odhadů by město Šumperk mohlo získat až 25 milionů korun. I když rozpočet města pro letošní rok střízlivě počítá „jen“ se sedmimilionovým příjmem.

„Provozovatelé automatů a videoterminálů mají teprve městu zaplatit zálohu z výnosů za první čtvrtletí letošního roku, podle ní by se celková částka dala odhadnout. Ale reálné číslo budeme znát až na začátku příštího roku, protože počet hracích automatů i videoterminálů budou provozovatelé zřejmě redukovat. Přístroje, které jim nevynášejí a přitom musejí platit daň za jejich provoz, určitě zruší,“ vysvětlila vedoucí finančního a plánovacího odboru šumperské radnice Milena Peluhová.

Zatímco ještě před několika lety bylo v Šumperku kolem dvou stovek klasických hracích automatů, nyní jsou jich v hernách ve městě tři desítky. Zato prudce stoupl počet videotermináů, což jsou modernější přístroje na hru on-line po síti.  V šumperských hospodách a hernách je jich skoro 300.

Šumperští zastupitelé ještě před koncem loňského roku schválili obecně závaznou vyhlášku, která obsahuje seznam sedmadvaceti míst, kde se mohou hrát hazardní hry. K těm se ale musí připočítat dalších sedm heren, které sice na seznamu nejsou, ale k provozu videoterminálů mají povolení ministerstva financí platné až do roku 2014. Do souhlasu ministerstva financí šumperská radnice neměla možnost nijak zasáhnout. Takže podniků s hazardem je v Šumperku zhruba pětatřicet. Na sto obyvatel připadá jedna blikající bedna.

Výnosy z hazardu jsou pro město zajímavým příjmem, zastupitelé zatím k výraznější regulaci tohoto kontroverzního podnikání nepřistoupili. Radnice přitom může provoz podniků omezit například časově stanovením otevírací doby, některá města jako Hranice nebo Uničov dokonce avizují, že chtějí hazard na svém území vymýtit úplně. „Bude na zastupitelích, zda k regulaci přistoupí. Ale v případě úplného zákazu hazardu je vždy riziko, že se toto podnikání přelije do šedé ekonomiky. Přesune se do soukromí, kde již město nemůže nic ovlivnit a ani nezíská žádné výnosy,“ řekl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Šumperský zastupitel Jan Havlíček (Nezávislá volba), se domnívá, že vyhláška se seznamem heren je dostatečně omezující. „Heren nebude přibývat, což je zásadní,“ řekl Jan Havlíček. Naopak zcela Šumperk zbavit hazardu by si přál zastupitel a zároveň předseda finančního výboru František Merta. (KSČM) „Nepovažuji za šťastné, že by ekonomiku města posiloval právě výnos z hazardu. Byl bych pro co nejpřísnější omezení,“ uvedl František Merta.

Anketa s šumperskými zastupiteli

Jakým způsobem byste omezil ve městě hazard?

Oldřich Svozil (ČSSD)
Určitě bych hlasoval pro zpřísnění kritérií, která se týkají umístění heren. Také se domnívám, že by podniky měla častěji kontrolovat policie, zda se tam nehrají nezletilí. Domnívám se, že výnos není adekvátní tomu, co snadný přístup k hazardu přináší.

Květoslav Vykydal (Nezávislá volba)
Pokud by to bylo legislativně možné, byl bych pro úplný zákaz hazardu. Nic dobrého nepřináší.

Jan Havlíček (Nezávislá volba)
Zastupitelstvo již hazard omezilo vyhláškou, která obsahuje seznam heren, a další ve městě přibývat nebudou. Úplný zákaz, jak některá města deklarují, je nesmysl, města na to nemají podle legislativy páky.

Petr Krill (ODS)
Hazard bych ve městě určitě omezil, město nyní určité možnosti má, chystám se shánět informace. Za problematické považují například podniky, které mají provoz celých čtyřiadvacet hodin, což nahrává kriminálním živlům.