Wittenberge je pro šumperské policisty partnerským městem, leží severně od Berlína na území bývalé Německé demokratické republiky. Jak se všichni policisté shodli, z trestné činnosti jak české, tak německé ochránce zákona trápí například sprejerství. Naopak německá policie se daleko častěji setkává s projevy extremismu, které se v našem regionu takřka nevyskytují. Důraz v Německu ale tamní ochránci zákona kladou na prevenci.

„Každý policista má určenou školu, pro kterou je partnerem, přednáší v ní a stará se i o bezpečnost dětí. Prevenci také směřujeme na silniční provoz, například je u nás obvyklé, když před diskotékou stojí hlídka a dává dýchnout každému řidiči, který odjíždí. Určitě se tak daří zabránit řadě dopravních nehod,“ vysvětlil Achim Humke, zástupce ředitele bezpečnostní oblasti Priegnitz.

Němečtí hosté se pak zúčastnili prohlídky ředitelství i obvodního oddělení, kde bylo mimořádně živo. Až do neděle se zde totiž konají Dny otevřených dveří a velký zájem je především ze strany škol. Policisté mají připraveny různé ukázky, například používání donucovacích prostředků nebo výcvik služebních psů.