Zástupci těchto stran podepsali v pátek 7. října memorandum o shodě na obsazení postů na radnici.

Starostou má být lídr hnutí ANO 2011 Miroslav Adámek, místostarosty lídr Šumperáků Karel Hošek a zastupitelka z téže kandidátky Eva Kostecká. Uvolněnou radní pro energie a Smart City se stane Valerie Hrubá z ANO.

V radě města obsadí kandidátka ANO 2011 a nezávislí pět postů, Šumperáci tři a ODS jeden post. Koalice bude mít v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu většinu patnácti hlasů.

„Byla tam největší programová shoda, požadavky, které jsme si vzájemně řekli, byly přijatelné. Diskutovali jsme o nich, každý musel z něčeho ustoupit a takto jsme se dohodli,“ okomentoval výběr koaličních partnerů lídr vítězného uskupení Miroslav Adámek.

Aquacentrum Šumperk
Aquacentrum zkrátilo otevíračku kvůli drahé energii. Co dál může následovat

Hnutí ANO a Šumperáci spolupracovali již v minulém volebním období, problémy však po roce vyústily v odvolání zástupců Šumperáků z rady města. Pokud by nynější koalice nevznikla na současném půdorysu, alternativou by byla koalice s účastí SPD nebo její tichou podporou.

„Byla zde reálná možnost menšinové koalice podporované uskupeními, která nemají naši důvěru. Ostatní demokratické strany se bohužel vymezily jasně. Přestože jsme se snažili najít širší koalici, nebyl prostor a jediný, kdo zůstal z širšího koaličního půdorysu, byla ODS, my a ANO. Navíc se poměry na kandidátce ANO výrazně zlepšily. Pan Adámek je osobností, věříme, že bude vést město dobře,“ okomentoval složení koalice lídr Šumperáků Karel Hošek.

Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem) a Václav Urban (Pro Jeseník)
Jeseník bude mít staronové vedení, zřejmě i stejnou starostku

Zisk dvou místostarostenských postů je pro Šumperáky jako menší koaliční stranu úspěch. „Koaliční partnery jsme přesvědčili o naší připravenosti a profesionalitě,“ poznamenal Karel Hošek.

Sám se do zastupitelstva dostane z pozice prvního náhradníka. Jeden z jeho spolustraníků tak musí na mandát rezignovat.

„Krátce po volbách mi všichni jako lídrovi říkali, že je jim to hrozně líto a že se vzdají mandátu pro můj prospěch, pokud dojde k dohodě o koalici s demokratickými subjekty v šumperském zastupitelstvu. Když koaliční spolupráce dopadla, jeden z kolegů přislíbil, že se mandátu vzdá,“ doplnil Karel Hošek.

Nové zastupitelstvo v Šumperku 2022
NOVÍ ZASTUPITELÉ v Šumperku. Tyto jste zvolili, podívejte se

Volby v Šumperku vyhrálo s deseti mandáty hnutí ANO 2011 a nezávislí. Po čtyřech mandátech získali Šumperáci, SPD a Nezávislá volba, tři uskupení Srdcem pro Šumperk. Po jednom mandátu obdržela ODS a Rozumní. Nezávislá volba a Srdcem pro Šumperk následně oznámily odchod do opozice.