„Období je rozděleno do čtyř kvartálů, v současné době od provozovatelů přístrojů a her stále chodí zálohy za druhý kvartál. Konečné vyúčtování budeme znát až v březnu příštího roku," uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Zatímco ještě před několika lety bylo v Šumperku kolem dvou stovek klasických hracích automatů, nyní jsou jich v hernách tři desítky. Zato prudce stoupl počet videotermináů, což jsou modernější přístroje na hru on-line po síti.  V šumperských hospodách a hernách se jich podle odhadů nachází kolem tří stovek. „Je jich zbytečně moc, navíc hra na automatech nic dobrého nepřináší," míní důchodkyně Eva Janečková, která nedaleko jedné šumperské herny bydlí.

Šumperští zastupitelé před časem schválili obecně závaznou vyhlášku, která obsahuje seznam sedmadvaceti míst, kde se mohou hrát hazardní hry. K těm se ale musí připočítat další herny, které sice na seznamu nejsou, ale k provozu videoterminálů mají povolení ministerstva financí platné až do roku 2014. Do souhlasu ministerstva financí šumperská radnice neměla možnost nijak zasáhnout, protestní dopisy ministerští úředníci zcela ignorovali.  Takže podniků s hazardem je v Šumperku zhruba pětatřicet.

Výnosy z blikajících beden jsou pro město zajímavým příjmem, zastupitelé zatím k výraznější regulaci tohoto kontroverzního podnikání přistoupit nemohou. Letos se sice konala pracovní schůzka na téma omezení hazardu ve městě, po seznámení s platnou legislativou ovšem zastupitelé zjistili, že na herny povolené ministerstvem jsou městské vyhlášky krátké. Alespoň se uvažuje o kosmetické úpravě, což je třeba omezení reklamy a poutačů.

Jak peníze z hazardu bude město investovat, není zatím jasné. „Před koncem roku se na zastupitelstvu bude hovořit, kam tyto příjmy půjdou. Zatím operujeme pouze ze zálohami, skutečný stav bude znám až po vyúčtování celého kalendářního roku," vysvětlila Olga Hejduková.