V Šumperku se v úterý 3. dubna lidé s autismem a jejich příznivci sešli před muzeem, aby se společně vyfotili v rámci osvětové kampaně Rozsviťme se modře. U příležitosti Světového dne porozumění autismu ji pořádá organizace Dětský klíč Šumperk.

U známé kašny se sochou sovy se před desátou hodinou sešlo několik desítek dětí a dospělých. V rukou drželi modré balonky, řada jich na sobě měla oblečení téže barvy. Modrou si tvůrci kampaně zvolili proto, že je barvou komunikace a sebevyjádření. Právě v této oblasti mívají lidé s autismem velké potíže.

„Většina dětí je ze střední, základní a mateřské školy z ulici Třebízského a Hanácké v Šumperku. Akci přijely podpořit i děti ze speciální školy v Mohelnici a z řady dalších šumperských škol,“ řekla Jana Vomlelová z organizace Dětský klíč Šumperk. Tato obecně prospěšná společnost poskytuje osobní asistenci, odlehčovací služby a sociální rehabilitaci lidem s autismem a jejich rodinám.

„Modré dny“ v Šumperku pokračují v pátek 6. dubna, kdy bude možné na farmářských trzích zakoupit výrobky lidí s autismem. V šumperském divadle se v pátek 13. dubna od 18 hodin uskuteční koncert Tomáše Wursta spojený se čtením z knihy Autismus a Chardonnay. Lidé si v divadle také mohou prohlédnout výstavu fotografií Andrey Nogové nazvanou Autismus autenticky.

Poruchy autistického spektra postihují podle průzkumů každé osmdesáté narozené dítě. V Česku žije zhruba sto tisíc lidí trpících touto nemocí. Každoročně jsou nově diagnostikovány stovky dalších případů. Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jeho důsledkem je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá.