Loni to byl ale problém, protože firmy drtivou většinou nabírají jen brigádníky starší osmnácti let.

Letos ale budou mít teenageři větší šance, tři desítky jich chtějí zaměstnat Podniky města Šumperka (PMŠ).

„Jedná se o pilotní projekt, který jsme delší dobu připravovali. Bude se jednat o tři dvoutýdenní turnusy během července a srpna, na každý přijmeme deset brigádníků," vysvětlil předseda představenstva PMŠ a šumperský místostarosta Tomáš Spurný.

Ucházet se mohou mladí lidé už od šestnácti let, vykonávat budou jednoduché pomocné práce za zákonem stanovenou minimální mzdu. Ta se od prvního ledna činí necelých šedesát korun na hodinu. V desetičlenných skupinkách na každém turnusu by měli být stejným počtem zastoupeni chlapci i dívky.

„Bude se například jednat o čistění komunikací, úklid, natírání laviček. Práce budou vykonávat i v okolí města, kde je potřeba provést úklid a údržbu lesních cest. Počítáme s pracovní dobou od šesti hodin ráno do půl třetí," uvedl ředitel PMŠ Patrik Tomáš Pavlíček.

Brzký začátek pracovní doby je stanoven záměrně s tím, aby v horkých letních měsících mohli brigádníci pracovat co nejdéle do doby, než vystoupají teploty.

Pokud se přihlásí více uchazečů, než je plánovaný počet, bude se o místa veřejně losovat za přítomnosti zájemců o brigádu či jejich rodičů.

Zájem se čeká velký

S nápadem dát šanci teenagerům na prázdninový přivýdělek přišel jako první zastupitel Ondřej Polák, který zasedá v městské komisi 123. Ta si klade za cíl zatraktivnit město Šumperk pro mladé lidi.

Ondřej Polák se inspiroval v Novém Malíně, kde obdobným způsobem provozní firma zřizovaná obcí zaměstnává desítky studentů každé prázdniny.

„Od známých, kteří mají starší děti, vím, že hodně studentů o prázdninách do Nového Malína na brigády jezdí. Pokud má město také svou firmu, může tento model podobně fungovat i v Šumperku. Mladým lidem bychom měli dát najevo, že na ně myslíme a máme o ně zájem. Vstřícnost vedení PMŠ i města mě překvapila," vysvětlil Ondřej Polák.

Jaký bude zájem uchazečů, zatím nikdo neodhaduje. Ale vzhledem k tomu, že neplnoletí studenti si práci shánějí obtížně, dá čekat, že se přihlášky pohrnou.

Ještě během května by se formuláře i s dalšími informacemi měly objevit na webových stránkách PMŠ.

„V případě, že se brigády osvědčí, budou pro příští rok počty míst v jednotlivých turnusech navýšeny," dodal Patrik Tomáš Pavlíček.