V okrese Šumperk bylo za posledních sedm dní prokázána nákaza u 1719 lidí. Z každého tisíce obyvatel okresu onemocnělo v uplynulém týdnu čtrnáct lidí. To je největší podíl ze všech okresů v České republice. Pro srovnání: na Olomoucku je to 13 lidí z tisíce, na Prostějovsku dvanáct. V okrese Jeseník se z tisíce obyvatel za poslední týden nákaza prokázala u šesti.

V pětadvacetitisícovém Šumperku bylo k úterku 680 nakažených, ve třináctitisícovém Zábřehu to bylo 564. Jsou to lidé, kteří byli v úterý a minulých dnech detekováni jako covid pozitivní a u nichž nákaza trvá.

Rostoucí počet nakažených se odráží na situaci v šumperské nemocnici. Ke čtvrtku zde bylo hospitalizováno 47 pacientů s covidem, z nichž deset vyžadovalo intenzivní péči. Počty hospitalizovaných přitom den ode dne rostou a s ním i tlak na intenzivní lůžka.

Aby mohla nemocnice na infekčním oddělení vyhradit lůžka určená pacientům s těžším průběhem onemocnění COVID-19, musí omezovat péči v ostatních, standardních provozech.

„Po téměř dvouletém boji je personál mnohdy fyzicky i psychicky vyčerpán. Bojujeme také s nemocností vlastního zdravotnického, lékařského i ošetřovatelského personálu. Aktuálně v provozu chybí asi sto padesát lidí,“ vypočetla mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.

Kácení, převoz a usazování vánočního stromu v Šumperku.
VIDEO: Vánoční strom dorazil před šumperskou radnicí. Podívejte se

Vítána je i pomoc nezdravotníků

Nemocnice proto o pomoc požádala armádu a plánuje se také opět obrátit na dobrovolníky.

„Uvítáme výpomoc nejen mezi lékaři a zdravotními sestrami, ale opět také mezi studenty i nezdravotníky. Vysoká nemocnost nás trápí i v podpůrných provozech jako je prádelna či jídelna, bez těchto služeb se ale naše nemocnice neobejde. Proto uvítáme každou pomocnou ruku. A samozřejmě jsme připraveni za tuto pomoc nabídnout adekvátní finanční ohodnocení,“ vysvětluje vedoucí personálního oddělení Renata Kleštincová.

Vzhledem k neustále se horšící situaci lze očekávat, že tlak na lůžkový fond poroste. Nemocnice proto bude muset část standardních lůžek změnit na infekční a rušit plánované operace. V těchto dnech se ruší zhruba pětina operací, s největší pravděpodobností budou muset odkládat další plánované výkony a už tak dlouhé čekací lhůty na zákrok se ještě prodlouží.

„Smutné na celé skutečnosti je, že řadě pacientů s Covid-19 by se do nemocnice vůbec nemusela dostat. Velká část těchto hospitalizovaných jsou neočkovaní pacienti a mají poměrně těžší průběhy nemocí, takže vyžadují nepřetržitou péči. Chtěli bychom proto vyzvat obyvatele šumperského regionu, aby se registrovali nejen na posilující dávky, ale ti, kteří se doposud očkovat nenechali, ještě jednou možnost chránit se před onemocněním formou očkování zvážili,“ doplnila Hana Hanke.

Nemocnice nyní denně naočkuje přes tři sta lidí. Očkovací týmy je však připravena posílit a provozní dobu očkovacího centra rozšířit.