Akce se uskuteční od čtrnácti do sedmnácti hodin na očním oddělení Šumperské nemocnice.

Lékaři očního oddělení Šumperské nemocnice odhalí každoročně až padesát nových případů zeleného zákalu, takzvaného glaukomu. Právě jeho včasné rozpoznání přitom může pomoci předejít nevratné ztrátě zraku.

„Zájemcům zdarma změříme nitrooční tlak a určíme riziko vzniku tohoto závažného onemocnění. Vyšetření je bezbolestné a trvá několik minut,“ řekl primář očního oddělení Šumperské nemocnice Ivan Schlemmer s tím, že kromě bezplatného měření nitroočního tlaku nabídne nemocnice také konzultace k problematice zeleného zákalu.

Zelený zákal je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. Zrádnost zeleného zákalu tkví v tom, že nemoc probíhá pomalu a nepozorovaně. Choroba v prvopočátcích nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže.

Pokud není člověk vyšetřen lékařem, může si svého onemocnění všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak. „Zelený zákal se dá léčit, ale musí se na něj přijít včas. Jakékoli degenerativní změny na očním nervu jsou již nevratné,“ doplnil primář. Lidé by proto neměli podceňovat prevenci.

Glaukom většinou postihuje osoby starší pětašedesáti let, častěji ženy. Více jsou ohroženi diabetici a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl. S větší pravděpodobností hrozí také lidem s nízkým krevním tlakem.

„Doporučený interval prohlídek je jednou za dva roky do pětačtyřiceti let věku, pak jednou za rok, pokud člověk má některý z rizikových faktorů. Ostatní lidé do pětačtyřiceti let by měli vyšetření zraku podstoupit jednou za čtyři roky a po dovršení této věkové hranice pak jednou za dva roky,“ upozornil Ivan Schlemmer.

Světový týden glaukomu pořádá každoročně Světová asociace glaukomu a Česká glaukomová společnost. Akce má upozornit na nebezpečí vzniku zeleného zákalu. Počty lidí s glaukomem totiž podle statistiků rostou. Před deseti lety se s ním v Česku léčilo 195 tisíc lidí, před pěti lety to bylo už 277 tisíc. Do čtyř let se přitom očekává nárůst na tři sta tisíc pacientů.