„Mohu potvrdit informaci o tom, že se Šumperská nemocnice od skupiny Agel odpojí. Děje se tak v rámci dohodnutého vyrovnání Tomáše Chreneka s Martinem Polachem, který nemocnici získá," uvedla mluvčí skupiny Agel Radka Miloševská.

Důvodem nového uspořádání vlastnických vztahů byly dlouhodobé neshody mezi většinovým vlastníkem Agelu, miliardářem Tomášem Chrenkem a minoritním akcionářem Martinem Polachem. Ty nakonec skončily dohodou, kterou provází zmíněné vyrovnání a odtržení šumperského zdravotnického zařízení od Agelu.

Podle ředitele Šumperské nemocnice Radana Volnohradského se změna nedotkne pacientů ani zaměstnanců.

„Přechod k novému vlastníkovi bude velmi pozvolný proces, který se uskuteční pravděpodobně v první čtvrtině roku. Pro naše pacienty i zaměstnance se nic nemění, není důvod k obavám či spekulacím," sdělil Radan Volnohradský.

V areálu Šumperské nemocnice je řada budov majetkem města. Za užívání nemovitostí nemocnice platí radnici nájem, ale pětadevadesát procent této částky jde zpátky do investic. „Opravy se ale týkají jen těch nemocničních budov, které patří městu. Nepředpokládám, že by se v budoucnu v této praxi něco změnilo," konstatoval šumperský starosta Zdeněk Brož.

Společnost Agel, pod níž Šumperská nemocnice přestane patřit, v České republice provozuje jedenáct nemocnic a další zdravotnická zařízení. Od roku 2006 působí také na Slovensku, kde spravuje čtyři nemocnice. Pod skupinu spadá také síť akreditovaných laboratoří, ústavních a veřejných lékáren a distribuční společnost Martek Medical. V českých zdravotnických zařízeních Agel zaměstnává sedm a půl tisíce lidí a ročně hospitalizuje přes 170 tisíc pacientů. Podle serveru iDnes.cz loni společnost utržila rekordních 11,5 miliardy korun.