„Projekt bude plně hrazený z dotačních programů Evropské komise,“ uvedl místostarosta Tomáš Spurný, který nové partnerské město osobně navštívil. Obě města se také budou snažit navázat spolupráci mezi občanskými spolky.

Město Sulmona leží ve střední Itálii v provincii L’Aquilla, v oblasti Abruzzo, asi sto padesát kilometrů východně od Říma. Podobně jako se Šumperk nachází v podhůří Jeseníků, nad Sulmonou se majestátně tyčí pohoří Majella s řadou více než dva tisíce metrů vysokých vrcholů.

Další podobnost lze najít i ve velikosti, italské partnerské město má okolo čtyřiadvaceti tisíc obyvatel.

„Sulmona je známá především jako rodiště významného římského básníka Publia Ovidia Nasa,“ uvedl šumperský místostarosta Tomáš Spurný. Antický poeta se narodil v roce 43 před naším letopočtem.

Sulmona je v Itálii proslavená také díky výrobě konfet, což jsou pestrobarevné mandle v cukru. Ty se ve městě vyrábí od konce 18. století ve firmě potomků zakladatele Maria Pelina. Ve městě se nachází řada významných památek, některé jsou z doby římské říše, dochovala se také renesanční architektura. Je zde ale také památník Čechů a Slováků, kteří v Itálii padli během první světové války.
Sulmona se stala osmým partnerským městem Šumperka. Nejintenzivnější spolupráce byla doposud s německým Bad Hersfeldem i polskou Nysou, ale také jihomoravským Mikulovem. Partnerem Šumperku je například i finská Vaasa, ale styky obou měst jsou spíše formální. (hak)