Majitelem Sanatorky i přilehlého parku je nyní Martin Polach, který je od loňského roku také jediným vlastníkem šumperské nemocnice.

Sanatorium v dezolátním stavu získal společně s nemocnicí v rámci majetkového vyrovnání se skupinou Agel.

„Otázkou, co s areálem bývalého sanatoria se nový majitel Nemocnice Šumperk od samého začátku intenzivně zabývá. Do současné chvíle zjišťoval, jak je celková statika objektu narušena a zda alespoň něco z rozsáhlého objektu nepůjde zachránit. Bohužel obdržel odborné posudky, které nejsou příznivé," sdělila mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

Odborníci z oboru stavebnictví konstatovali, že budova je už v neopravitelném stavu, poškozena je většina střechy. Do objektu tak roky vydatně zatéká.

Na současném stavu se výrazně podepsala také demontáž litinových radiátorů v devadesátých letech, takže objekt se přestal od té doby vytápět.

Nahradí ji sportoviště?

„Sanace do původní podoby je zcela vyloučena. Novému majiteli tak nezbývá nic jiného, než budovu zbourat. K demolici by mělo dojít ještě v letošním roce," dodala Hana Szotkowská.

Nyní údajně vlastník uvažuje o dalším využití areálu a ve hře je několik možností.

Podle neoficiálních zdrojů by zde mohly být tenisové kurty se zázemím, které se původně měly stavět poblíž Bratušovského koupaliště.

Jednalo se o soukromou aktivitu, ve které figuroval právě Martin Polach.

„Mohu pouze potvrdit, že sportovně rekreační areál pro veřejnost je jednou z variant. Víc informací poskytneme, jakmile bude o využití nemovitostí definitivně rozhodnuto a to i po diskuzi s vedením města," uvedla mluvčí nemocnice Szotkowská.

Park zůstane, vylepší jej

Na stavebním úřadě v Šumperku zatím nikdo o demoliční výměr Sanatorky nepožádal.

„Žádné správní řízení jsme v souvislosti s bývalým sanatoriem nezahájili. Administrativní kroky ale mohou být rychlé, takže pokud se uvažuje o bourání ještě v letošním roce, je to reálné," řekl vedoucí stavebního odboru šumperské radnice Luděk Felkl.

Naopak zachován by měl zůstat rozlehlý park, jehož údržbě se prý vedení nemocnice intenzivně věnuje.

„Do budoucna plánujeme park postupně zvelebovat," zmínila Hana Szotkowská.

Historie šumperské Sanatorky

Šumperk - Budova byla postavena v roce 1899 podle návrhu šumperského architekta Heinricha Poppa, autorem úpravy parku je další šumperský občan „všeuměl" Zdenek Engelbert.

Léčebna měla sice původně velmi malebný architektonický ráz připomínající sanatoria ve Švýcarsku, ten ale vzal za své po četných přestavbách už v roce 1925.

Stavebníci zde výrazně zasahovali i v dalších letech. To byl také později důvod, proč se Sanatorka nedostala na seznam památek.

Původně budova sloužila jako hydroteraupetický ústav a kapacita byla čtyřicet hostů. Ti kromě procházek po hezkém okolí využívali také rozsáhlé zařízení budovy. To zahrnovalo vekou jídelnu s prosklenou verandou, hrací, čtenářské, klavírní, kuřácké i biliárové salonky, sál pro gymnastiku i kuželnu.

Objekt měl na začátku 20. století zaveden elektrické osvětlení, vlastní vodovod a ústřední topení. Léčila se zde různá onemocnění, například poruchy metabolismu či žaludeční a srdeční potíže.

Šumperská Sanatorka.Zdroj: archiv Petra Možného

Šumperská Sanatorka. Autor: archiv Petra Možného

Během první půlky minulého století se měnili majitelé i využití, ale ještě před druhou světovou válkou zde pobývali dětští pacienti s tuberkulózou. Ve válečných letech zařízení střídavě sloužilo vojákům, uprchlíkům i navrátilcům z fronty a hlavně jako dětský domov pro více než dvě stovky chovanců.

Po válce se do Sanatorky opět vrátila léčba dětské tuberkulózy, z vážné choroby se zde až do roku 1981 zotavovaly tisíce dětských pacientů.

Léčebna se stala věhlasnou v Čechách a na Moravě.

Až do uzavření v 90. letech zařízení sloužilo nemocnici, sídlila zde psychiatrie, interna a další ambulance, pak byl objekt prázdný. Tehdejší vedení nemocnice Sanatorku v roce 1995 získalo jako součást privatizovaného majetku.

V minulosti se objevilo několik nápadů, jak by bylo možné objekt využít, například jeden čas se o něj zajímala zahraniční charitativní organizace, spekulovalo se také o tom, že by zde mohl být hotel. Všechny zájemce ale odradila příliš velká finanční náročnost rekonstrukce.