Budoucí čtvrť se má nacházet na místě dnešního pole mezi ulicemi Bratrušovskou, Zemědělskou a Bratrušovským potokem. Území má plochu čtyři hektary.

„Před pár měsíci jsme byli osloveni původními vlastníky s možností vykoupit pozemky v této lokalitě. Velmi se nám líbí, navazuje na příjemnou část Šumperka směrem na Bratrušov. Zelený aspekt tohoto místa jsme se rozhodli akcentovat. Chceme se soustředit na přírodu, přítomnost vody, ať už bratrušovského potoka nebo nově budovaného rybníku,“ řekl Martin Hájek, který za záměrem stojí.

V oblasti nemovitostí není v Šumperku nováčkem. Nedávno koupil bývalou pobočku úřadu práce na Lidické ulici, před časem se stal spolumajitelem hotelu Sport u zimního stadionu, který prodávalo město. Záměr v lokalitě Bratrušovská hodlá realizovat spolu s obchodní partnerem Safichem Group.

Nová podoba území bývalé Hedvy, jak ji pro město Šumperk navrhla architektonická kancelář Knesl Kynčl. Pohled od křižovatky ulic Lautnerova a M.R. Štefánika.
Z bývalého úřadu mají být byty, Šumperk čeká masivní výstavba

Tři stovky bytů

Martin Hájek přiblížil, že novou čtvrť chce do značné míry koncipovat jako bezautomobilovou, hodlá ji napojit na cesty pro pěší a cyklostezky.

Přátelská má být i co do spotřeby energií a produkce emisí.

„Jednáme s Podniky města Šumperka o napojení na centrální zdroj tepla v blízké kotelně na hranici našeho pozemku,“ doplnil.

Na území má vzniknout v pěti etapách celkem tři sta bytových jednotek. První etapa by mohla být hotová u v roce 2023.

Lokalita bude napojená hlavní silnicí na Bratrušovskou ulici přes kruhový objezd.

Nejsevernější část území u křižovatky Zemědělské a Bratrušovské má být zelení. Vede tudy totiž řada sítí, mimo jiné linka vysokého napětí.

„Navrhujeme několik typů zástavby. Podél ulice Bratrušovské navrhujeme dva liniové obytné objekty, které budou fungovat jako bariéra proti hluku z této ulice. Umožňují nám vytvořit klidný střed toho území, který vyplňujeme rozvolněnou strukturou větších viladomů. Směrem k Bratrušovskému potoku předpokládáme zástavbu nižších viladomů. Čtvrtou etapu je solitérní stavba v jižním cípu toho území. Jedná se o o obytný dům,“ popsal architekt, který lokalitu navrhl.

Kontroverze v Šumavské

Dvojice záměr představila na listopadovém zastupitelstvu města. To rozhodovalo pořízení změny územního plánu, která se týká širokého území mezi ulicemi Bratrušovskou a Šumavskou.

Problematikou se šumperské zastupitelstvo začalo zabývat na jaře, a to v souvislosti s výstavbou u ulice Bratrušovské.

U areálu Agritec chce soukromá firma postavit několik bytových domů, na straně přiléhající k panelovým domům hodlá vybudovat supermarket společnost Lidl.

Proti stavbě marketu se ohradila řada lidí bydlících na Šumavské ulici. Vznikla i petice. Podle ní výstavba marketu významně zhorší kvalitu života na sídlišti, zejména kvůli intenzivnější dopravě, vyšší prašnosti a hluku.

Šumavská ulice patří již nyní kvůli intenzitě dopravy a svému technickému stavu k nejproblematičtějším v Šumperku.

Pozemky přiléhající k ulici Šumavská v Šumperku, na nichž by měly vzniknout bytové domy a supermarket.
Kauza Šumavská má peprné dozvuky. Hoška odvolali a v šumperské koalici to skřípe

Lidl slíbil utlumení hluku

Listopadového zastupitelstva se účastnil i zástupce společnosti Lidl.

„Platí příslib, že budeme eliminovat veškerý hluk z provozu prodejny, ať už při vykládání zboží z kamionů, případně hluk z venkovních jednotek chlazení či vytápění. Ze strany od paneláků plánujeme zeď prodejny osázet popínavými rostlinami, případně úzkými alejovými stromy. I uvnitř parkoviště počítáme se zelenými pásy, výsadbou,“ sdělil Pavel Kúdela, projektový manažer výstavby firmy Lidl.

Potvrdil, že je firma připravena podílet se i na rekonstrukci mostu v Šumavské ulici. Kompletní revitalizaci Šumavské ulice šumperská radnice připravuje.

Dlouhou debatu i tentokrát doprovázely slovní přestřelky mezi zástupci opozičního uskupení Šumperáci a vedením města. Nakonec však zastupitelé většinou sedmnácti hlasů pořízení změny územního plánu schválili.

Pozemky přiléhající k ulici Šumavská v Šumperku, na nichž by měly vzniknout bytové domy a supermarket.
Druhý Lidl v Šumperku? Proti se staví petice