„Každá takováto stavba má své dílčí technické problémy. Objevily se z hlediska konsolidace násypů a navazující stavby jednotlivých mostních objektů, ale s nimi jsme se vyrovnali. V tuto chvíli se nastavený harmonogram dodržuje, není ohrožen, ba naopak je snaha tuto stavbu zprovoznit do konce letošního roku,“ přiblížil průběh stavby obchvatu Bludova ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Obchvat Bludova měří přes pět a půl kilometru. Navazuje na něj více než kilometrový přivaděč, který vyústí na kruhovém objezdu u šumperského hřbitova.

Součástí stavby je velká mimoúrovňová křižovatka u Postřelmova. Na trase obchvatu se nachází deset mostů, které dohromady měří více než kilometr. Nejdelší z nich překonává řeku Moravu a železniční trať do Šumperku.

Výstavba mostů na obchvatu Bludova, 5. října 2022.
VIDEO: Obchvat Bludova dostal čtvrt kilometru dlouhý most

Podle ministra dopravy Martina Kupky stavba patří mezi náročnější v celé republice.

„Pro toto území je to jedna z klíčových staveb. Mimo zastavěnou oblast Bludova se podaří spojit tah I/11 s přeložkou silnice I/44. Celkem 5,6 kilometru nového čtyřpruhu významně uleví tranzitní dopravě v samotném Bludově a v okolních obcích. Znamená to ale i rychlejší spojení směrem na Šumperk a Jeseník, zlepšení dopravní obslužnosti a větší bezpečnost na silnicích,“ řekl.

Doprava je jedním z témat, které ve středu v Jeseníku řeší zástupci Olomouckého kraje s představiteli vlády. Hejtmanství dokončuje studii tunelu pod Červenohorským sedlem. Původní záměr silničního tunelu se rozšířil o možný tunel železniční.

Elektrický vlak RegioPanter v Koutech nad Desnou
Vize: vlakem z Koutů do Jeseníku, tunelem pod sedlem

„Pro mě je to velmi důležité téma, protože rychlé propojení Jeseníku s Olomoucí by se železniční dopravou mohlo zrychlit až na pětapadesát minut a železnice je zároveň oproti individuální automobilové dopravě ekologická,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Přes Sedlo vede stále jen jedna cesta, ta na snímku. Tunel zůstal jen snem a vizí.
Tunel pod Červenohorským sedlem je nyní jen zapomenutou vizí

„Už dnes ráno jsem stihl s panem ministrem Kupkou to téma nadhodit. Z krátkého rozhovoru jsem pochopil, že pan ministr je na tuto debatu připraven. Jsem na ni docela zvědav. Samozřejmě je to o velkých penězích. Pokud by se nám podařilo v blízké budoucnosti dosáhnout podpory vyjádřené ministrem dopravy, bych bych spokojen,“ dodal hejtman Suchánek.