V Šumperku se budou koledy zpívat na dvou místech: v ulici Komenského u divadla a před školou v ulici Sluneční v Temenici.

„Poslední roky do akce zasáhl koronavirus a herci si ji pořádali sami s vlastním doprovodem. Tentokrát je bude doprovázet klavíristka Alžběta Diviš. Zpívat budou všichni herci. Máme připraveno celkem dvanáct koled, z nabídky Deníku, ke které jsme něco přidali. Dvě vánoční písně budou sólové,“ přiblížila tajemnice uměleckého provozu divadla Taťána Mládková. Na akci nebude chybět občerstvení ve formě svařáku.

Mapa, kde všude bude Česko zpívat koledy, je ZDE

Koledy se budou zpívat ve stejný čas i před základní školou Sluneční v Temenici. „Před lety u nás takto akce začínala, pořádáme ji třináctým rokem. Chceme, aby Temenice také nějakou kulturu měla,“ řekl ředitel školy Hynek Pálka.

Zpívání koled na ZŠ Sluneční v Šumperku:

Zpíváním koled na Sluneční vyvrcholí den otevřených dveří s předzápisem. Součástí akce bude kromě prohlídek školy vánoční jarmark, tvořivé dílny, divadelní přestavení nebo představení zvířat z chovatelského kroužku. Škola se zaměřuje na sport, chybět tak nebude ukázkový trénink fotbalistů, děti také budou moci skočit do molitanové jámy.

V Jeseníku se bude zpívat na Masarykově náměstí u radnice. „Smyslem akce je, aby se lidé sešli. Účastníky z řad veřejnosti doprovodí hudebníci, k dispozici budou stánky s občerstvením,“ řekl dramaturg a produkční Městských kulturních zařízení Jeseník Daniel Pavlík.

Česko zpívá koledy 2023Česko zpívá koledy 2023Zdroj: Deník

Kromě zmíněného Šumperku a Jeseníku se bude zpívat také třeba na náměstí Svobody v Mohelnici, v Zábřehu u Levandulové kavárny, ve Skorošicích, na náměstí u lázní ve Velkých Losinách, v Rapotíně u kostela a v Jedlí.

Zpívání koled ve Velkých Losinách:

Interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci společného zpívání koled potkají, je možné najít na webu www.ceskozpivakoledy.cz

Lidé druhou prosincovou středu zazpívají šest vánočních koled a písní. Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled zájemci najdou na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Na mnoha místech si svou chvilku slávy na pódiu užijí dětské sbory.
Česko zpívá koledy. I letos se těšte na parádní akci, která vás svátečně naladí

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před třinácti lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku nebo Turecku. „Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.