Druhá polovina srpna v Šumperku tři desítky let patřila Mezinárodnímu folklornímu festivalu. Letos však umělci z celého světa ulice města neroztančí. Pořadatelům na organizaci přehlídky chyběly peníze.

„Letos festival stoprocentně nebude, je odpískaný z finančních důvodů. Příští rok bude záležet na tom, jestli finance budou,“ řekl už v květnu Michal Březovský, který akci spolu s manželkou pořádá.

Mezinárodní folklorní festival v sobotu 13. srpna 2022 v Šumperku.
Exotičtí umělci ulice Šumperku neroztančí. Folklorní festival skončil

„Folklor“ však není jediným festivalem, který v regionu ubyl. Druhý srpnový víkend se měl v letním divadle v jesenických Smetanových sadech konat Chřástalfest. Koncem června jej však organizátor zrušil. Podle Apostolose Joanidise za jeho rozhodnutím stála kombinace organizačních, časových a finančních důvodů.

„Podmínky ke konání festivalu byly čím dál horší, moje motivace tak byla čím dál menší. Festival nedostal nikdy ani korunu z veřejných peněz a letošní ročník byl pod velkým finančním tlakem,“ objasnil Apostolos Joanidis.

„Areál letního divadla opravili svépomocí zdejší občané, nadšenci a organizátoři. Město Jeseník, které má nyní areál v majetku, se svým občanům odvděčilo nastavením nesmyslných nájmů za užívání,“ podotkl.

V podzimních měsících kulturní scénu na Jesenicku od roku 2016 oživovala česko-německá umělecká iniciativa V centru / Im Zentrum. Loňský ročník byl s největší pravděpodobností poslední.

Hlavní pořadatelka neměla oporu v Městských kulturních zařízeních Jeseník. Organizace v uplynulém roce dvakrát měnila vedení. Role MKZ byla důležitá, bývalo totiž klíčovým partnerem zejména pro německou stranu festivalu. I přes podporu od vedení města se tak akce neuskuteční.

Opuštěnou železniční stanici ve Vidnavě zdobí umělecká díla
Z opuštěného nádraží ve Vidnavě vytvořili galerii. Podívejte se

„Organizovat mezinárodní festival je finančně, logisticky, právně i smluvně náročnější. Je to úplně něco jiného, než poptat několik českých umělců,“ poznamenala Zdeňka Morávková. V kulturních aktivitách chce pokračovat i v budoucnu, ale už ne v mezinárodním formátu pod hlavičkou Im Zentrum.

Úbytek festivalů na severu Olomouckého kraje však není jednoznačným trendem. V neděli 10. září pořádá skupina Vlny v Zábřehu za Katolickým domem první ročník přehlídky Vlnohraní. Kromě „domácích“ zde vystoupí Voxel, Tereza Balonová a Silence and Joy. Kromě muziky bude na návštěvníky od 12 hodin čekat i gastroscéna a program pro děti.

„Přemýšleli jsme, kde pokřtíme naše nové EP. Termín vyšel na září. Původně jsme chtěli udělat soukromou párty pro pár lidí, ale když bychom pozvali celé rodiny včetně manželek, vyšla by nám akce pro sto padesát lidí. Říkali jsme si, že když tam budou děti, tak pro ně něco nachystáme, a proč jedna kapela, když může být hudební program na celé odpoledne. Vznikl z toho takový odpolední nedělení festiválek,“ řekl za pořadatele Karel Kolčava.

Folklorní soubory v ulicích Šumperka:

Mezinárodní folklorní festival v sobotu 13. srpna 2022 v Šumperku.
OBRAZEM: Soubory roztančily ulice Šumperka. Mexičané připomněli Den mrtvých