Na infekčním oddělení opavské nemocnice letos do srpna zaznamenali už obdobný počet pacientů, jako za celý loňský rok. „V letošním roce evidujeme přes 25 pacientů s klíšťovou encefalitidou. Někteří z nich leží na jednotce intenzivní péče. Je zde evidentní nárůst počtu nemocných. Dvě třetiny našich pacientů pocházejí z oblasti Šumperska a Jesenicka,“ řekla Deníku primářka Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě a lékařka infekční ambulance krnovské nemocnice Kateřina Firleyová.
Na Šumpersku a Jesenicku je zřejmě kvůli vyššímu podílu lesů a luk větší výskyt klíšťat. Počty nemocných naznačují, že v regionu se zřejmě nachází i ohnisko nákazy. Mezi nakažené klíšťovou encefalitidou patří například lidé pracující v lese, zdaleka však nejen oni. Lidé si ani nemusí být vědomi, že měli klíště. K nakažení stačí jeho nižší vývojové stádium, které je okem těžko viditelné.
„Není jisté, jestli bude chodit“
Na zákeřné onemocnění není lék, k dispozici je ale vakcína, která může zachránit život. Proočkovanost proti klíšťové encefalitidě je však v České republice velmi nízká – jen kolem čtvrtiny obyvatel. Pro srovnání - například v sousedním Rakousku je proti klíšťové encefalitidě naočkováno přes osmdesát procent obyvatelstva.
„Před časem nám na jednotce intenzivní péče ležel pacient ze Šumperska, který měl těžké neurologické postižení obou ramenních pletenců a jedné nohy. Momentálně následuje dlouhodobá rehabilitace na doléčovacím oddělení, přičemž není jisté, zda se ještě někdy postaví na nohy,“ upozornila lékařka, jaké nebezpečí lidem hrozí.
Jak správně a bezpečně odstranit klíště? Podívejte se na video:
K závažným komplikacím patří obrny končetin, deprese, těžké psychické stavy, problémy s jemnou motorikou, vynechávání paměti.
„Mezi snad nejzávažnější komplikace patří takzvaná bulbární forma klíšťové encefalitidy, kdy dochází k postižení hlavových nervů - obrna měkkého patra, hrtanu, dýchacích svalů. Dochází k selhávání základních životních funkcí a onemocnění končí fatálně,“ varuje lékařka.
Život může zachránit vakcína
Tomu je možno předejít očkováním. Pro lidi starší padesáti let vakcínu plně hradí zdravotní pojišťovna. Pokud člověk tohoto věku nedosahuje, i tak zdravotní pojišťovny na očkování přispívají částkou pět set až patnáct set korun.
Naočkovat proti klíšťové encefalititě je možné na infekční ambulanci nemocnice v Krnově, a to každou středu. Termíny jsou velmi brzké, po telefonickém objednání prakticky do týdne. Proti encefalitidě očkují i praktičtí lékaři.
Za rok 2023 na infekčním oddělení opavské nemocnice hospitalizovali celkem dvacet pacientů. „Z toho tři pacienti odcházeli z nemocnice s neurologickým deficitem, dva pacienti jsou sledováni v psychiatrické ambulanci,“ uzavřela doktorka Firleyová.
Co je dobré vědět o klíšťové encefalitidě
- nemoc přenáší nejen dospělé klíště, ale také jeho nižší vývojová stadia – nymfy, které člověk nemusí ani pouhým okem vidět.
- další cesta přenosu je požití nepasterizovaného mléka od infikovaných zvířat.
- nakazit se lze také od domácích zvířat, například při odstraňování klíšťat holýma rukama.
- příznaky nemoci jsou v první fázi chřipkové, v druhé meningeální příznaky.
- proti samotné klíšťové encefalitidě lék není. Léčba je symptomatická, podávají se léky proti bolesti, proti otoku mozku, kortikoidy, nootropika.
- Státnímu zdravotnímu ústavu bylo letos v červenci nahlášeno v Olomouckém kraji osm infekcí klíšťovou encefalitidou, v Moravskoslezském patnáct. V celé České republice to bylo 200 infekcí. Za celý letošní rok bylo v Olomouckém kraji hlášeno dvanáct infekcí, v Moravskoslezském 30 a v celém Česku 362.