Nejvyšší poptávka nemocnic a krevních bank je nyní po transfúzních přípravcích krevních skupin s mínusovým Rh faktorem a samozřejmě i po krevních skupinách 0+ a 0-.

Zásobit se předem bohužel není dost dobře možné. Trvanlivost transfúzních přípravků je totiž pouhých 42 dnů. A darovat plnou krev je možné pouze čtyřikrát až pětkrát do roka u muže a třikrát až čtyřikrát za rok u ženy.

„Běžně máme na skladě dostatečnou zásobu transfúzních přípravků. Nyní jsme například u krevní skupiny 0+ jen na 12 procentech běžného stavu. Taková zásoba je pro nás hraniční,“ sdělil Karel Špička, pracovník expedice AGEL Transfúzní služby, která působí na Šumpersku a Bruntálsku.

Velký propad v zásobách je daný především prázdninovými výpadky stálých dárců. „Mnoho z nich odjíždí na zaslouženou dovolenou do zahraničí a po návratu musí dodržet časový odstup v řádu mnohdy i několika měsíců. Taková jsou kritéria, která předcházejí přenosu možné infekce. S prázdninami ale roste počet často velmi vážných úrazů, které je potřeba ošetřit včetně podání krevní transfúze, “ uvedl doktor Michal Řiháček, odborný garant AGEL Transfúzní služby

Ta proto nyní vyzývá všechny dárce, kteří chtějí pomoci zachránit lidské životy, aby přišli darovat krev.

Dotazy ohledně dárcovství krve všem zájemcům rádi zodpoví pracovníci AGEL Transfúzní služby na bezplatné infolince odběrového střediska Šumperk na telefonu 800 300 600. Všechny informace zájemci o dárcovství naleznou také na webu https://transfuznisluzba.agel.cz.

Kdo se může stát dárcem krve?

Základním kritériem pro vstup mezi dárce je dobrý zdravotní stav, váha nad 50 kg, věk 18 – 60 let a bez trvalého užívání léků (mimo léků na krevní tlak).
Kromě dárcovství krve a plazmy je možná v AGEL Transfúzní službě v Šumperku a Bruntále i registrace do Českého národního registru dárců dřeně.