Dalekou pouť bohužel opeřenec, který je v České republice raritou, nepřežil. „Pták uhynul ještě před příjezdem záchranářů, a tak ho nálezkyně málem hodila do popelnice,“ sdělil Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

U nás vzácný pták se dostal do záchranné stanice v Rudě nad Moravou, která poznala, že jde o raritu, a ihned zkontaktovala ornitology.

„Byl tak popsán nový druh vyskytující se na našem území. Opět se ukázalo, že záchranné stanice kromě pomoci zvířatům v nouzi a výchovy lidí k lepšímu vztahu ke zvířatům přinášejí i důležité vědecké poznatky,“ doplnil Petr Stýblo.

Buřníček žlutonohý

Buřníček žlutonohý (Oceanites oceanicus), dříve buřňáček Wilsonův, je malý mořský pták. Hnízdí na nezaledněném povrchu v antarktické a subantarktické  oblasti (zhruba od listopadu do května), na antarktickou zimu se stahuje do mírného subtropického i tropického podnebného pásu na obou polokoulích.
Mimo hnízdní období tráví veškerý čas na moři. Živí se zejména rybami a korýši. Jedná se o malého tmavě hnědého až černého ptáka s výrazným bílým příčným pruhem v oblasti kostřce.
Má krátký zobák a dlouhé tmavé nohy s prsty spojenými žlutými blánami. Měří pouze kolem 15 až 19 centimetrů a dosahuje váhy kolem 35 až 40 gramů, což z něj činí vůbec nejmenšího teplokrevného živočicha, který se rozmnožuje v oblasti Antarktidy.
Zdroj: wikipedia