V letošním roce uplyne dvacet let od chvíle, kdy byl v šumperském okrese otevřen první úsek čtyřproudé silnice. Na obchvat Postřelmova vyrazila první auta v roce 2004.

Trvalo dalších deset let, než byl zprovozněn obchvat Zvole. Přípravu i stavbu samotnou provázely velké peripetie, práce byly dokonce v roce 2011 zastaveny.

Otevření obchvatu Zvole.
VIDEO: Na nový obchvat Zvole vjela první auta

Mezitím byl v roce 2008 otevřen obchvat Rájce (kdo z řidičů si dnes vzpomene na pověstné esíčko v centru obce). Na další úsek čtyřproudovky ale museli řidiči čekat opět bezmála deset let, konkrétně do uplynulého prosince na obchvat Bludova.

Tempu „co deset let, to pár kilometrů čtyřproudovky“ však má být konec. Stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic zařadil vyšší rychlost. Ze Šumperku do Mohelnice a dál na Hradec Králové se mají motoristé dostat výhradně po rychlostních silnicích a dálnicích už za pět let, v roce 2029.

Vizualizace dálnice D35 Staré Město - Mohelnice
Poslední chystaný úsek dálnice D35 k Mohelnici bude mít letos stavební povolení

Klíčovou roli v tom bude hrát dálnice D35. „V tuto chvíli rostou dvě důležité stavby. Janov – Opatovec a obchvat Vysokého Mýta,“ informoval ministr dopravy Martin Kupka.

Letos stavbaři zahájí další tři úseky u Vysokého Mýta a Litomyšle. A v příštím roce dojde na zahájení posledních dvou úseků mezi Svitavami a Mohelnicí.

„Trasa je kompletně zanesena v katastrálních mapách. K prosinci 2023 bylo vykoupeno 39 procent pozemků. Na konci listopadu 2023 byla podána žádost o vydání stavebního povolení,“ informovalo o postupu příprav na mohelnickém úseku D35 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Nehoda u křižovatky na Květín v polovině prosince.
Z „Bluďáku“ se nehody stěhují k Libivé. Situaci opět vyřeší až obchvat

Přípravy běží i na zbývajících dvou úsecích přeložky silnice I/44. „Obchvat Libivé je zakreslen v katastru nemovitostí a během 1. čtvrtletí tohoto roku plánujeme začátek výkupů potřebných pozemků. Příprava stavby I/44 Mohelnice–Vlachov tak probíhá kontinuálně k předpokládanému zahájení v roce 2027. Předpokládaná cena přesahuje 736 milionů korun,“ uvedlo před několika dny na sociální síti X (dříve Twitter) ŘSD.

Posledním úsekem „čtyřiačtyřicítky“ bude obchvat Zábřehu. Jeho součástí bude mimoúrovňová křižovatka u Zvole a dostavba další křižovatky severovýchodně od Zábřehu.

Trasa budoucího obchvatu Zábřehu na konci obchvatu Zvole.
Olomouc – Šumperk za 29 minut. Poslední úsek dálnice do Jeseníků žádá o povolení

Nepočítá se naopak s mimoúrovňovou křižovatkou na silnici na Leštinu, její výstavba se přesouvá do výhledu. Stavba obchvatu Zábřehu má být zahájena v roce 2026.

V roce 2029 má být celá D35 i rychlostní silnice I/44 do Šumperku hotova. Řidiči si velmi polepší. Cesta ze Šumperku do Olomouce se zkrátí ze současných 34 minut na 26, do Hradce bude trvat místo současné hodiny a tři čtvrtě pouhou hodinu a pět minut.

Slavnostní otevření obchvatu Bludova. 21.12.2023
VIDEO: Obchvat Bludova otevřel, takto se po něm jede