Z desítky míst, kde se v Olomouckém kraji nejčastěji bourá, jich je na Šumpersku celá polovina. Konkrétně jde o silnici I/44 u odbočky na Květín, křižovatku u bývalé obchodní akademie v Mohelnici a hned tři úseky silnice II/446: pod Kopřivnou, od Šumperku na Bratrušov a od Nového Malína na Hrabišín.

Vytížená silnice I/44 u odbočky na Květín nedaleko Libivé je druhým nejrizikovějším úsekem v Olomouckém kraji. Za posledních pět let tam policisté vyjížděli k 27 nehodám s 29 zraněnými.

close Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - I/44 u Libivé. info Zdroj: Deník/Petr Krňávek zoom_in Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - I/44 u Libivé.

Nejčastější příčinou kolizí je příliš rychlá jízda, a to především za deště nebo za mokra. Přestože tam byla nejvyšší povolená rychlost jízdy v minulosti snížena, počty nehod jsou stále vysoké.

„Za suchého počasí je tam rychlost jízdy omezena na maximálně 70 kilometrů v hodině, při dešti a na mokrém povrchu na 60. Přesto tam jen za poslední rok došlo k patnácti nehodám,“ konstatoval Miroslav Charouz, krajský koordinátor Besip.

Pomůže rocbinda

U odbočky na Květín proto Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ještě letos počítá s další úpravou, která povede ke zvýšení bezpečnosti.

Na stávající povrch vozovky tam bude položena takzvaná rocbinda. Speciální směs sytě červené barvy upozorňuje řidiče na hrozící nebezpečí a zároveň až o třetinu zkracuje brzdnou dráhu vozidel. Doplněno tam ještě bude dopravní značení, které řidiče upozorní na blížící se zatáčku.

„Položení rocbindy se v minulosti osvědčilo například na silnici mezi Samotiškami a Olomoucí, kde je známá historická alej. Počet dopravních nehod se tam pak velmi výrazně snížil,“ popsal vrchní komisař odboru služby dopravní policie krajského policejního ředitelství Marek Sládeček.

Křižovatka u bývalé obchodní akademie v Mohelnici obsadila v žebříčku čtvrté místo. Za posledních pět let se na ní stalo 22 nehod, které si vyžádaly osmnáct zraněných. Nejčastější příčinou bylo nedání přednosti v jízdě.

„Vytíženost této rozsáhlé křižovatky je zejména ve špičkách značná, jezdí tam hodně kamionů. Nejlepší řešení by byla okružní křižovatka. V rámci celého Olomouckého kraje máme dobré zkušenosti s tím, že kde vznikly nové kruhové křižovatky, dopravních nehod velmi výrazně ubylo. Téměř vůbec je v těchto místech neřešíme,“ řekl Marek Sládeček.

Kruhovou křižovatku v těchto místech zbuduje Ředitelství silnic a dálnic v rámci výstavby dálnice z Mohelnice do Starého Města u Moravské Třebové. Hotový by měl být do roku 2029. „Probíhají výkupy pozemků, máme vyřešeno 86 procent vlastníků. Do výkupů jsme už vložili tři čtvrtě miliardy korun,“ řekl ředitel olomoucké správy ŘSD Martin Smolka.

close Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - křižovatka u bývalé obchodní akademie v Mohelnici. info Zdroj: Deník/Petr Krňávek zoom_in Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - křižovatka u bývalé obchodní akademie v Mohelnici.

Na dalších místech se hned třikrát umístila silnice II/446. Sedmé nejrizikovější místo v kraji se nachází v ostré zatáčce pod Kopřivnou. Za posledních pět let se zde stalo sedmnáct nehod s devíti lehce zraněnými. Dvě třetiny nehod se staly na mokré vozovce, na kterou v tomto lesním úseku padá listí ze stromů.

„Aktuálně se dokončuje projekt na opravu tohoto úseku. Když to dobře dopadne, měl by být do konce letošního roku opraven, bude se tam pokládat nový asfaltový povrch,“ uvedl vedoucí oddělení silničního hospodářství Krajského úřadu Olomouckého kraje František Pěruška.

close Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - II/446 pod Kopřivnou. info Zdroj: Deník/Petr Krňávek zoom_in Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - II/446 pod Kopřivnou.

Osmou pozici obsadil úsek téže silnice za Šumperkem směrem na Bratrušov. Za posledních pět set se zde stalo 13 nehod s devíti zraněnými. Polovina nehod se stala na mokré vozovce, polovinu tvoří střet se zvěří. Aktuálně se projednává návrh na omezení rychlosti na šedesát kilometrů v hodině za mokra.

close Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - II/446 Šumperk směr Bratrušov. info Zdroj: Deník/Petr Krňávek zoom_in Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - II/446 Šumperk směr Bratrušov.

Na desátém místě se s jedenácti nehodami za posledních pět let umístila rovněž silnice II/446, tentokrát mezi Novým Malínem a Hrabišínem. Dvě třetiny případů tvoří střet se zvěří, následuje rychlá jízda. V úseku bude umístěna značka Pozor zvěř.

close Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - II/446 Nový Malín směr Hrabišín. info Zdroj: Deník/Petr Krňávek zoom_in Nejrizikovější místa na silnicích na Šumpersku - II/446 Nový Malín směr Hrabišín.