Společnost Pramet Tools od loňského podzimu přešla pod křídla švédské společnosti Sandvik, která provozuje řadu závodů v Evropě i Asii. Vedení společnosti Sandvik rozhodlo, že část výroby v šumperském Prametu přesune. A to od jara příštího roku.

„I když přesunutí části výroby představuje snížení zhruba o osmdesát míst, snažíme se nalézt řešení, aby část zaměstnanců mohla přejít do jiných provozů, jednáme také s okolními průmyslovými firmami. Ve finále by tak mohlo dojít k propuštění pouze několika zaměstnanců," uvedla personální ředitelka šumperské společnosti Pramet Tools Jana Kaufmanová.

Propouštění vedení firmy již projednalo s odborovou organizací, odboráři ale příliš sdílní nejsou.

„Budeme dohlížet, aby v případě výpovědí byly splněny všechny zákonné záležitosti včetně odstupného," řekl Miroslav Fuchs, který v Prametu zastupuje odbory.

V případě šumperského Prametu se zatím jedná o jediného většího zaměstnavatele, který plánuje propouštění v souvislosti s útlumem výroby.

Krizi se podařilo zažehnat v šumperském Parsu, kde pracuje přes šest stovek lidí. Podle mluvčí Parsu Michaely Linhartové se letos podařilo získat dvě klíčové zakázky pro České dráhy.

„První kontrakt se týká rekonstrukce a modernizace osobních vozů, které byly vyrobeny na přelomu 80. a 90. let. Druhá zakázka byla s Českými drahami podepsána v květnu, kdy se jedná o opravy čtyř desítek lokomotiv. Tyto opravy potrvají do roku 2015," sdělila Michaela Linhartová. Ještě před podepsáním smluv ale panovala v Parsu nejistota.

„Vedení již odbory seznámilo s krizovým scénářem. Pokud by se zakázky získat nepodařilo, z podniku by musela odejít až třetina zaměstnanců, což je zhruba 250 lidí. Všichni si oddechli, že tato situace nakonec nenastala," řekl Pavel Horák, který v Parsu zastupuje odborovou organizaci.

Mohelnický Siemens ani Hella, největší zaměstnavatelé na Mohelnicku, žádné propouštění nechystají, naopak: Hella, výrobce osvětlovací techniky a elektroniky pro automobilový průmysl, přijala od začátku letošního roku už 123 nových zaměstnanců.

Výrobce elektromotorů Siemens nedávno otevřel novou výrobní halu a s ní vytvořil několik desítek nových pracovních míst.

„Po hospodářské krizi a následném razantním oživení výroby v minulém roce se letošní rok nese v duchu stability zakázek, takže výkyvy v zaměstnanosti nepřesahují běžnou míru fluktuace. Období letních dovolených pokrýváme agenturními pracovníky a studenty," uvedl mluvčí Siemensu Pavel Kaidl.