Šumperský Pramet avizuje propouštění, ostatní podniky se zatím drží
Šumperk – Nepříliš optimistická atmosféra panuje v šumperském podniku Pramet Tools, kde vedení zaměstnancům avizovalo propouštění. To by se příští rok mělo dotknout až osmi desítek lidí. Podle personální ředitelky Jany Kaufmanové ale vedení dělá vše pro to, aby většina lidí z rušeného provozu práci neztratila.
Společnost Pramet Tools od loňského podzimu přešla pod křídla švédské společnosti Sandvik, která provozuje řadu závodů v Evropě i Asii. Vedení společnosti Sandvik rozhodlo, že část výroby v šumperském Prametu přesune. A to od jara příštího roku.
„I když přesunutí části výroby představuje snížení zhruba o osmdesát míst, snažíme se nalézt řešení, aby část zaměstnanců mohla přejít do jiných provozů, jednáme také s okolními průmyslovými firmami. Ve finále by tak mohlo dojít k propuštění pouze několika zaměstnanců," uvedla personální ředitelka šumperské společnosti Pramet Tools Jana Kaufmanová.
Propouštění vedení firmy již projednalo s odborovou organizací, odboráři ale příliš sdílní nejsou.
„Budeme dohlížet, aby v případě výpovědí byly splněny všechny zákonné záležitosti včetně odstupného," řekl Miroslav Fuchs, který v Prametu zastupuje odbory.
V případě šumperského Prametu se zatím jedná o jediného většího zaměstnavatele, který plánuje propouštění v souvislosti s útlumem výroby.
Krizi se podařilo zažehnat v šumperském Parsu, kde pracuje přes šest stovek lidí. Podle mluvčí Parsu Michaely Linhartové se letos podařilo získat dvě klíčové zakázky pro České dráhy.
„První kontrakt se týká rekonstrukce a modernizace osobních vozů, které byly vyrobeny na přelomu 80. a 90. let. Druhá zakázka byla s Českými drahami podepsána v květnu, kdy se jedná o opravy čtyř desítek lokomotiv. Tyto opravy potrvají do roku 2015," sdělila Michaela Linhartová. Ještě před podepsáním smluv ale panovala v Parsu nejistota.
„Vedení již odbory seznámilo s krizovým scénářem. Pokud by se zakázky získat nepodařilo, z podniku by musela odejít až třetina zaměstnanců, což je zhruba 250 lidí. Všichni si oddechli, že tato situace nakonec nenastala," řekl Pavel Horák, který v Parsu zastupuje odborovou organizaci.
Mohelnický Siemens ani Hella, největší zaměstnavatelé na Mohelnicku, žádné propouštění nechystají, naopak: Hella, výrobce osvětlovací techniky a elektroniky pro automobilový průmysl, přijala od začátku letošního roku už 123 nových zaměstnanců.
Výrobce elektromotorů Siemens nedávno otevřel novou výrobní halu a s ní vytvořil několik desítek nových pracovních míst.
„Po hospodářské krizi a následném razantním oživení výroby v minulém roce se letošní rok nese v duchu stability zakázek, takže výkyvy v zaměstnanosti nepřesahují běžnou míru fluktuace. Období letních dovolených pokrýváme agenturními pracovníky a studenty," uvedl mluvčí Siemensu Pavel Kaidl.