„Autobusové nádraží uspělo v kategorii realizovaných projektů ve městech od 10 do 50 tisíc obyvatel. Těší nás, že Šumperk zabodoval. Díky tomu se veřejnost může seznámit se šumperským terminálem na výstavě v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl.

Do pátého ročníku soutěže se přihlásila více než stovka projektů.

„Porota složená ze zástupců veřejné a státní správy, akademické obce a odborných institucí, měla velice náročnou práci při výběru těch nejlepších,“ uvedl při slavnostním vyhlašování ředitel Smart City Innovations Institutu Petr Tomáš. Porota hodnotila podle čtyř kritérií: viditelnost, udržitelnost, úspora a zapojení veřejnosti.

Brníčko - kulturní dům.
V Brníčku obnoví kulturák se slavnou historií, bude v něm i vytoužená tělocvična

Výstavba nového autobusového nádraží a přednádražního prostoru v Šumperku odstartovala v květnu 2019, první autobus z rekonstruovaného terminálu vyjel v lednu 2021. Na autobusovém nádraží v Šumperku, které po rekonstrukci patří k nejmodernějším v České republice, zastaví denně čtyři sta autobusů a využívá jej osm tisíc cestujících denně.

Na zastřešení nástupišť, výpravní budově i zastávce MHD jsou zelené střechy, akumulační nádrž zachycuje dešťovou vodu, která je využívána na zálivku, na nástupištích jsou vzrostlé stromy. Tvůrci projektu využili také chytré technologie, které zajišťují komfort pro cestující, zároveň snižují světelný smog, hlučnost i emise.