Důvodem zpoždění je akce za téměř dvanáct milionů korun, během níž dělníci provedou výměnu oken a zateplení fasády, které se nepodařilo dokončit zároveň s prázdninami. Práce totiž začaly až v polovině července, i když škola končila už 25. června.

„Zpoždění způsobilo to, že kraj jako náš zřizovatel musel vypsat dvakrát výběrové řízení. První pro určité nedostatky musel zrušit. Smlouva s nově vybranou firmou byla podepsána až v polovině července, dříve nemohli dělníci nastoupit. Musím říci, že s prací firmy jsme ale velmi spokojeni. Termíny plní, pracuje rychle a kvalitně,“ uvedl zástupce ředitele gymnázia Milan Maceček.

Kraj musel vypsat výběrové řízení znovu proto, že Operační program životního prostředí změnil metodiku pro žádosti o dotaci. Bylo tedy nutné změnit zadávací podmínky pro výběrové řízení, jinak by kraj dotaci nedostal.

První den školy na gymnáziu bude v 8.30 na programu slavnostní zahájení, druhý den třídnické hodiny, v pátek půjdou žáci do kina a vlastní výuka podle rozvrhu začne až v pondělí 13. září.

Kantoři nastoupili už 26. srpna a mimo jiné pomáhají s úklidem, organizují také opravné a komisionální zkoušky a kurzy.

Rekonstrukce školy přinesla ještě další problém: ve školní kuchyni se začne vařit pravděpodobně až 15. září. Do té doby se musejí žáci stravovat sami.

„V případě kuchyně šlo o havarijní stav, který nikdo nečekal. Přepokládali jsme jen drobný stavební zásah, ale při odkrytí stěny v jídelně a skladech se zjistilo, že je zasažena vlhkostí a plísní. Složitý technologický proces vysoušení nejde nijak urychlit,“ uvedl Maceček.

Rodiče nejsou komplikacemi se zahájením školního roku nadšení.

„Škola končila o tři dny dříve a teď zase začíná později. Nepříjemné je hlavně to, že se nebude vařit,“ řekla jedna z nespokojených maminek, která si ale nepřála být jmenována.

Na šumperském gymnáziu bude v tomto školním roce studovat asi 680 studentů.