„V obci nás trápí především vandalismus, po víkendech bývají poničené odpadkové koše, osvětlení i další zařízení. Opravy stojí nemalé peníze. Problém jsou také černé skládky. Strážníky bychom v obci uvítali také kvůli prevenci," vysvětlil starosta Rapotína Pavel Žerníček.

Šumperská městská policie by tak zřejmě musela zaměstnat více lidí.

„Zatím se domlouvá, jak často a ve kterou dobu by hlídka do Rapotína zajížděla. Strážníci by určitě nebyli v obci neustále, ale podle potřeby," sdělil tajemník městského úřadu Petr Holub.

Záměr budou schvalovat zastupitelstva v Šumperku i v Rapotíně ve stejném termínu 15. září.

„Věřím, že obě zastupitelstva dojdou ke shodě a smlouvu s Šumperkem uzavřeme," doufá Pavel Žerníček.

Postřelmov spolupracuje se Zábřehem

Podobná spolupráce, jakou připravuje Šumperk a Rapotín, funguje už třetím rokem mezi Zábřehem a Postřelmovem.

Do obce podle potřeby zajíždí hlídka městské policie ze sousedního Zábřehu, s nímž se Postřelmov domluvil na spolupráci.

„Zřizovat samostatnou obecní policii je příliš náročné, zábřežští strážníci mají své zkušenosti. Proto jsme využili tuto možnost. Navíc ze Zábřeha do Postřelmova to je blízko," vysvětlil starosta Postřelmova Jaroslav Nimrichtr.

Postřelmov k tomuto kroku přistoupil kvůli tomu, že si veřejnost stěžovala na skupinu lidí, kteří dělají nepořádek, porušují obecní vyhlášky, jsou příliš hluční a obtěžují okolí.

„Musím říct, že stížností občanů a telefonátů rapidně ubylo. Už samotná přítomnost strážníků odradila některé jedince od porušování zákonů a vyhlášek a snížila se i drobná kriminalita," popsal zkušenosti ze vzájemné spolupráce postřelmovský starosta.

V Zábřehu po dohodě s Postřelmovem přijali nového strážníka. Postřelmov přispěl na pořízení jeho uniformy, zaškolení a výcvik. Městu přispívá podle toho, jak často jsou strážníci v obci přítomní. Ti jsou schopní přijet kdykoliv na zavolání.

V Šumperku kromě strážníků od letošního roku působí také dva bezpečnostní asistenti, které se ovšem podařilo zaměstnat po značných peripetiích.

Vybíralo se totiž z lidí, kteří jsou registrování na úřadu práce. Zájem nastoupit na dotované místo za patnáct tisíc korun hrubého příliš velký nebyl.

Nově nyní bude mít městská policie k dispozici mobilní kameru, jejíž nákup schválila městská rada.

„Jedná se o zařízení v hodnotě kolem osmdesáti míst, kamera může tak fungovat na různých místech zhruba dva týdny, pak se přemístí jinam podle potřeby," vysvětlil tajemník Petr Holub.

27 strážníků ve službě

Městská policie v Šumperku funguje od roku 1992. Z rozpočtu města na strážníky každoročně putuje přes 14 milionů korun.

Ulice města kontroluje sedmadvacet strážníků, kteří se střídají v nepřetržité službě.

V terénu se zpravidla pohybují dvě dvoučlenné hlídky, jedna v autě a druhá pěšky.

Centrum města navíc hlídají bezpečnostní kamery, které na služebně městské policie monitoruje operační důstojník. Osm kamer je instalováno v centru města, poslední dvě přibyly loni u Základní školy v Šumavské ulici.

Ročně strážníci řeší přes šest tisíc událostí, z nich třetina připadá na přestupky.

Nejvíce jich je v dopravě, ale jedná se i sousedské či partnerské neshody, vandalství i majetkové delikty, především krádeže v obchodech. Úkolem strážníků je rovněž odchyt zatoulaných psů a v budoucnu i koček.