„Městská policie bude moci radar používat pouze na úsecích označených novou dopravní značkou, která bude upozorňovat na měření rychlosti. Značky již máme objednané, po jejich instalaci již začneme s pravidelným měřením jako dříve,“ vysvětlil zástupce ředitele šumperské městské policie Martin Urbánek.

Míst, kde mohou strážníci měřit, ovšem v Šumperku mnoho není a mimo území města operovat nemohou. Značky tak přibudou pravděpodobně na Jesenické, Lidické a Temenické ulici, kde je možné vůz zaměřit a pak také na přehledném místě zastavit.

„V Lidické ulici se bude určitě jednat o místo poblíž školy, kde je nyní rychlost omezena na třicet kilometrů. V Temenické ulici to budou dva úseky, jeden poblíž křižovatky s Šumavskou a také u obchodního střediska, kde je rovněž třicítka. V Jesenické ulici pravděpodobně rovněž půjde o místo poblíž základní školy,“ řekl Urbánek.

Dodal, že už samotné rozmístění informativních značek, které budou upozorňovat na radar, bude mít pravděpodobně pro řadu motoristů preventivní účinek. „Je otázkou, zda má pak měření smysl. Některá města již od používání radarů upustila a prodala je,“ konstatoval Martin Urbánek.

Pochopitelně jen málokterý motorista je z radaru městské policie nadšený. „Mně vůbec nepřipadá správné, aby se strážníci placené městskou pokladnou zabývali tím, co má dělat dopravní policie. Značky ale nejsou špatný nápad. Pro řidiče, kteří Šumperk neznají, to alespoň bude varování,“ řekl Jiří Houba ze Šumperka.

Strážníci od roku 2007 používají laserový měřič rychlosti s dokumentačním zařízením. Technologicky je poněkud odlišný od radarů, které používá dopravní policie, přesností je ale dokonalý. Lze z něj pořídit záznam, který pak slouží k zadokumentování přestupku. Těch šumperští městští strážníci v dopravě každoročně evidují stovky.