„Hospodaření s odpady město ročně dotuje téměř osmi miliony korun, protože jsme limitováni výší poplatku, která může činit maximálně 500 korun na osobu za rok. Tato výše se nezměnila celých devět let,“ sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Pokud by město mělo dosáhnout toho, aby poplatky odpovídaly realitě, muselo by od občanů vybírat zhruba 750 korun ročně. A to také učiní, až pětistovkový strop přestane platit, zřejmě již od začátku příštího roku. Zdražení patrně nebude postupné, ale poplatek se zvýší jednorázově.

„Naší snahou je, aby se náklady na svoz a třídění odpadů dostaly na nulový stav, to znamená aby příjmy odpovídaly výdajům. Na odpadovém hospodářství město nechce vydělávat a poplatky nebude zvedat víc, než je opodstatněné,“ dodal tajemník Holub.

Je možné, že po zdražení přibude neplatičů, kterých ani nyní není málo. Na poplatcích za odpady lidé šumperské radnici dluží 4,5 milionu korun.

Povinnost platit za odpad mají i lidé kteří mají trvalý pobyt hlášený na šumperské radnici. Těch je téměř 700. Zdaleka se nejedná pouze o bezdomovce.

„Většinou se jedná o lidi, kteří někde bydlí a odhlášením z trvalé adresy se snaží vyhnout exekuci. Pokud zjistíme, kde se zdržují, finanční odbor z nich začne platby vymáhat,“ řekl Petr Holub.

Náklady na odpady se městu každoročně zvyšují také díky tomu, že lidé odpadků produkují čím dál tím více. Zatímco v roce 2003 připadalo na obyvatele Šumperku 213 kilogramů odpadu za rok, v roce 2010 se již jednalo 351 kilogramů.