Jiné už nyní počítají, jak vyjdou s omezeným rozpočtem. Všechny ženy se ale shodují: zánik oděvního podniku bude mít obrovský dopad na stovky rodin.

Při minimálních jesenických platech si nemůže žena dovolit zůstat doma a spoléhat se jen na příjem partnera. Hlavně mladé maminky a ženy, které mají doma studenty, se děsí, z čeho vše zaplatí. Velké obavy mají z toho, zda se jim podaří udržet děti na školách.

„Vůbec nevím, co bude. Nám to ještě stále nedochází,“ řekla Anna Machů ze Staré Červené Vody. Doma má desetiletou holčičku a sedmiletého kluka. Jak jednatřicetiletá maminka podotkla, nikdy neměli na rozhazování. S manželem si pořídili starý domek a ani společný příjem nestačil na to, aby si objednali stavební firmu, vše si museli opravovat sami.

Jak budou postupovat nyní, kdy bude rodina odkázána jen na jednu výplatu, to žena netuší.

„Už tak jsme vše látali, jak se dalo. Nevím, co budeme dělat. Zaplatí se to, co se musí, a pak se bude muset hodně počítat, protože rodiče nám pomáhat nemohou. Maminka je po mrtvici, táta v důchodu. Bude to hodně těžké,“ řekla Anna Machů.

Snadnější situace nečeká ani starší ženy s odrostlými dětmi.

Své o tom ví Jana Kalová ze Staré Červené Vody. Na práci v oděvním podniku dlouho čekala a ve svých devětačtyřiceti letech nevěří, že se ji podaří najít další zaměstnání, i když by brala jakoukoliv práci.

„Je to hrozné, člověk neustále přemýšlí, co bude dál. To není žádná legrace. V bytě se mnou sice žije dcera s vnukem, ale ta má mateřskou tak tak pro sebe a dítě a mladší syn taky nemá velký příjem,“ posteskla si Jana Kalová.

Sympatická brunetka vůbec neví, jak se vypořádá s placením složenek. „Mám hodně půjček. Splácím i dluh za bývalého manžela. Měsíčně musím za byt a na složenkách uhradit deset tisíc korun a to nepočítám topení a nějaké další drobnosti,“ vyjmenovala Jana Kalová své povinnosti.

Žena si neumí představit, jak bez výplaty zvládne chod domácnosti.

„Takhle jsme to liskali, jak se dalo. Kolikrát před výplatou jsem ani neměla na chleba nebo se koupil jen kousek masa a muselo se už tak šetřit. To bude hrůza,“ dodala Jana Kalová.

Foto a video podepisování výpovědí v jesenickém OP najdete ZDE