Turistickou základnu Švagrov spravuje šumperská Vila Doris. Roky byla vyhledávaným místem pro rekreační pobyty a sportovní soustředění zájmových organizací.

„Areál je nyní ve velmi špatném stavu, který bude zanedlouho neudržitelný. Pokud má dále sloužit svému dosavadnímu účelu, investiční zásah je nezbytný,“ vysvětlil šumperský místostarosta Petr Suchomel.

Kraj převod přislíbil

Jak dále uvedl, dosavadní vlastník Olomoucký kraj s žádnými investicemi do Švagrova nepočítá, což by zanedlouho patrně znamenalo uzavření základny. „Olomouckým kraj bezúplatný převod přislíbil,“ dodal Suchomel. Souhlas s transakcí dala také většina šumperských zastupitelů.

Pokud Švagrov šumperská radnice získá, má šanci na jeho rekonstrukci získat až pětadvacetimi­lionovou dotaci z peněz Evropské unie určených na rozvoj cestovního ruchu.

Novou podobu by tak Švagrov měl do dvou let. V plánech se počítá s opravou hlavní budovy se společenským sálem a klubovnami. K ní by také mělo být přistavěno sociální zařízení. Nutné bude také vybudovat čistírnu odpadních vod a zmodernizovat povrchy a vybavení sportovišť. Na Švagrově by mělo také přibýt parkoviště.

O další dotaci na opravu budovy s jídelnou, kuchyní a ubytovnou pak požádá obchodní společnost Podniky města Šumperka. Samotné obce totiž o dotaci určenou na stravovací a ubytovací služby žádat nemohou.

„Samozřejmě existuje riziko, že dotaci z evropských peněz nezíská radnice ani Podniky města Šumperka. Také v tomto případě k rekonstrukci areálu přistoupíme. Postup oprav ale bude pomalejší a méně nákladný,“ dodal Suchomel.

Podle Zdeňka Zerzáně ze Sdružení cestovního ruchu Jeseníky se jedná o projekt, který má velkou šanci dotaci získat.

„Kritéria pro přidělení dotace jsou velmi přísná některá zvláštní. Například stanovují, že objekt musí nejméně ze 60 procent využívat turisté, nikoliv místní občané. Za turisty jsou přitom povařování všichni, kteří bydlí ve větší vzdálenosti než jeden kilometr. Vzhledem k délce příjezdové cesty na turistickou základnu budou turisté i obyvatelé Vernířovic,“ konstatoval Zerzáň.