Do švagrovského areálu také přibylo víceúčelové hřiště a jezírko, postupně budou doplněny také prvky pro další venkovní aktivity. Téměř jasné jsou již také náklady na provoz, které nejsou právě zanedbatelné: pohybovat se budou kolem 10 tisíc korun denně. Vypočítaná částka zahrnuje nejen energie a vodu, ale také platy devíti zaměstnanců, kteří budou na Švagrově celoročně působit.

„Na část provozních nákladů centrum ekologické výchovy vydělá, již máme rezervované první pobyty. Záležet také bude na tom, zda bude vytížena celá kapacita nebo jen část," sdělila vedoucí ekologického centra Renata Čechová. Nicméně provoz bude dotovat šumperská radnice, areál Švagrov je totiž součástí městské příspěvkové organizace Středisko volného času Doris. Platy pedagogických zaměstnanců bude částečně financovat stát a Olomoucký kraj.

„Počítáme, že na Švagrově bude celoročně působit pět pedagogů se zaměřením na enviromentální výchovu a další čtyři zaměstnanci, kteří se budou starat o provoz," upřesnil ředitel šumperského střediska volného času Jaroslav Ondráček.

Centrum ekologické výchovy bude sloužit především školám, od mateřských až po střední, vzdělávat se zde budou také učitelé. Různé programy budou zaměřené výhradně na ekologii, velký potenciál nabízí okolní příroda. Kromě dílny, která bude zaměřena na výrobu věcí z přírodních materiálů, budou návštěvníkům sloužit také učebny i velký sál. V ubytovací části je kapacita padesát lůžek, dalších čtyřicet míst je v původních deseti chatkách.

Dříve na základnu na Švagrově jezdila na svá soustředění různá šumperská zájmová uskupení od Motýlovců až po hokejisty či baseballisty, nyní ovšem bude podmínkou pobytu zapojení do ekologických programů.

„Počítáme, že středisko Švagrov budou využívat nejen školy ze šumperského regionu, ale také školy z Moravskoslezského kraje. Ta totiž mají kvůli tamnímu znečištěnému ovzduší finanční příspěvky na pobyty v přírodě," vysvětlila Renata Čechová. Předpokládaná cena za denní pobyt včetně plné penze a vzdělávacích aktivit předběžně počítá s 340 korunami.

Notně zchátralou turistickou základnu Švagrov získala šumperská radnice od Olomouckého kraje v roce 2009 bezúplatným převodem. O rok později se městu podařilo získat šedesátimilionovou dotaci ze Státního fondu životního prostředí na vybudování ekologického centra. Dotace pokryla drtivou většinu nákladů. Původní budovy byly zdemolovány, nahradily je dva nové objekty. V budoucnu se počítá také s opravou starých dřevěných chatek.

Středisko volného času a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Doris Šumperk:

* vzniklo 1. 1. 2013
* zahrnuje původní Vilu Doris, Dům dětí a mládeže U Radnice a nové centrum ekologické výchovy Švagrov
* volnočasové aktivity nyní v Šumperku nabízí ve třech objektech: Vila Doris v ulici 17. listopadu, centrum Komín, Dům dětí U radnice
* zájmové kroužky navštěvuje 2400 dětí