Vydělali přes devatenáct tisíc korun a výtěžek si stejně jako v předchozích pěti letech neodvezli, protože je určen na charitativní účely. V úterý 12. ledna čekal starostu Zdeňka Brože (nez.) příjemný úkol: rozdělit dar.

„Letos získá polovinu výtěžku územní organizace Svazu diabetiků při nemocnici v Šumperku a druhou polovinu Charita Šumperk,“ řekl Brož při podpisu smluv.

„Daru si velmi ceníme. Je důkazem, že město myslí i na staré a nemocné občany, kteří nejsou pro společnost atraktivní. Peníze využijeme pro ležící pacienty na nákup speciálních matrací, které zabraňují proleženinám. Pomůže to rodinám, které o své nemocné členy pečují doma,“ uvedla ředitelka Charity Šumperk Marie Vychopeňová.

Organizace diabetiků použije dar na rekondiční pobyty svých členů na Ramzové, kde se pacienti učí, jak žít se svou nemocí. Peníze poslouží i na odborné přednášky a poznávací zájezdy.

„Pacienti s těžkou cukrovkou se sami těžko někam vypraví, s námi jsou v bezpečí, protože pokaždé jede i lékařka, takže mají zajištěnou zdravotní péči,“ řekla předsedkyně organizace diabetiků při nemocnici v Šumperku Alena Sucháčková. Dodala, že v České republice je registrováno už osm set tisíc pacientů s cukrovkou a každoročně jich padesát tisíc přibývá.

Starosta Zdeněk Brož připomněl, že o dobroty z Bad Hersfeldu byl na vánočních trzích velký zájem. Štoly prodával osobně pekař, který je upekl. S vínem nabízeli Hersfeldští i takzvaný svařák s čepicí, což je horké víno smíchané s mandlovým likérem a s kopcem šlehačky. Prodalo se úplně všechno.