Soutěžní přehlídka se uskuteční během Svatováclavského festivalu piva, půjde zároveň o symbolické završení letní sezony. Bude ukončena o víkendu a středisko se začne chystat na zimní sezonu.

Festival se koná na státní svátek svatého Václava, patrona sládků.

"Soutěž O Josefův pohár představuje jedinečnou příležitost pro vášnivé pivovarníky, aby předvedli své dovednosti a ukázali svůj talent v pivovarnictví. Soutěžící budou mít možnost prezentovat své originální recepty a ochutnat piva od dalších nadšenců. Hodnocení vzorků piva zajistí odborná porota pod záštitou Cechu domácích pivovarníků a vybraných sládků," uvedlazástupkyně areálu Vladimíra Mrázová.

Kromě soutěžních vzorků budou návštěvníci moci ochutnat výběr piva od místních i regionálních pivovarů, připravena pro ně bude gastro zóna ve Stříbrnicích, odpolední bleší trh i večerní koncert kapely Ukulele Troublemakers. Akce startuje ve 14:00.

Litovelský průkopník

"Na místě, kde festival pořádáme, jsme při opravách našli prázdnou nepoškozenou pivní láhev z přelomu 19. a 20. století s nápisem 1. akciového pivovaru Litovel. To nás vedlo k myšlence výroby piva ve vlastním pivovaru, jehož produkce by pokryla potřeby horského areálu. Základní kámen jsme již položili a myšlenku oživujeme letošním druhým ročníkem festivalu se soutěží," doplnil jednatel a majitel areálu Kraličák Dušan Juříček.

V návaznosti na nález pivní lahve je pojmenovaná i soutěž těch, kteří si pivo vaří doma. Pohár nese jméno po Josefu Svozilovi. Politik a novinář, který byl na přelomu 19. a 20. století poslancem Říšské rady, patřil mezi zakladatele pěstování chmele na Litovelsku a byl také zakladatelem rolnického akciového pivovaru se sladovnou v Litovli.

Stavba nové lanovky

Akce bude zároveň ukončením letní sezony. Podle zástupců areálu byla úspěšná, velké návštěvnosti se těšil například koncert Čechomoru, závod Kolo pro život, Mistrovství ČR Enduro 2023 i cross-country závod lidí a psů Hard Dog Race.

Podle majitelů Kraličáku se však veškeré aktivity odehrávají s respektem k přírodě. V zimní sezoně se chtějí zástupci areálu zaměřit na děti.

"Propojujeme dvě lyžařská území pojízdným, energeticky nenáročným a hlavně krytým pásem 150 metrů dlouhým, kde se bude odehrávat další výukové a zdokonalovací centrum," uvedla Mrázová.

Středisko jeho zástupci vybaví také novými bezpečnostními prvky a chystají rovněž výstavbu nové lanové dráhy z hynčické strany, která nahradí dosavadní nevhodnou technologii. Tato investice má završit renovaci všech dopravních zařízení areálu Kraličák.