Potomek Židů z východní Evropy a jeden ze zakládajících členů společnosti si přijel především prohlédnout dokončenou synagogu v Úsově, kterou Respekt a tolerance provozuje.

„Výsledek oprav a restaurování mě mile překvapil. Původní liturgické nápisy z osmnáctého století jsou úžasné. Skláním se před všemi, kdo se na opravách podíleli,“ řekl Stan Canter.

S dojetím si prohlížel některé předměty a knihy, které během pěti let společnosti daroval a teď jsou součástí expozice. A už si mezi nimi představoval věci, které přivezl.

Přiznal, že kamkoliv jede, tam prochází bazary a obchody se starožitnostmi a ptá se po židovských památkách ze střední a východní Evropy.

Do Loštic a Úsova tentokrát přijel s manželkou Janet rovnou z dvoutýdenní cesty po Izraeli a Turecku a vyprávěl, jak nové skvosty objevil.

„Pokladničku jsem získal v Jeruzalémě od obchodníka, za kterým mě poslal jeho bratranec. Zavedl mě do skladu za obchodem, a když jsem tam pokladničku uviděl, předsevzal jsem si, že bez ní neodjedu. Smlouvání bylo dlouhé, on ji vlastně ani moc prodat nechtěl, protože to byl majetek rodiny, ale přesvědčilo ho až vyprávění, jak s ní hodlám naložit,“ usmíval se Stan.

Červený pláštík na Tóru zase získal v obrovském bazaru v Tel Avivu, kde ho objevil po úmorném hledání v úplně posledním stánku mezi starými koberci.

„Fascinuje mě nacházet předměty, které používali lidé po generace v této oblasti. Nebýt holocaustu, sloužily by tady dodnes. Ve válečném exodu byly tisíce věcí zničeny, anebo se dostaly daleko do světa. Jejich majitelé zemřeli a ty předměty tam kdesi osamělé zůstaly. Je to úžasný pocit najít je a přivést zpět do původního domova,“ řekl Američan.

Během pěti let věnoval anebo zapůjčil již několik stovek knih a předmětů, které Respekt a tolerance používá pro výstavy či vzdělávací programy.

Ve středu přijal manžele Canterovy a mluvčího společnosti Respekt a tolerance Luďka Štipla izraelský velvyslanec v Praze. Ve čtvrtek se setkali se starostou Loštic Ctiradem Lolkem, s nímž spolupracují na projektech týkajících se loštické synagogy.