VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tahanice o Polický rybník nekončí. Řešil je i soud

Police - V říjnu to budou už tři roky, co z rybníku mezi Policí a Úsovem zmizela voda a jeho dno zarůstá trávou a olšemi. Pár metrů od hráze přitom trčí z vysoké trávy cedulka s nápisem: Chovný rybník. Rybolov zakázán. Důvodem stavu je letitý spor mezi akciovou společností Úsovsko a soukromým zemědělcem Květoslavem Urbáškem z Police.

20.5.2011
SDÍLEJ:

Spor o Polický rybník trvá léta, bez vody je od října 2008Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Podle výpisu z katastru je majitelem více než 50 procent plochy rybníka Úsovsko, Urbáškovi patří téměř 40 procent a malou část vlastní další lidé. Úsovsko jim platí nájem.

Bývalý starosta Police Květoslav Urbášek ale už léta tvrdí, že mu patří celý rybník a v argumentaci se vrací až do 15. století, kdy jeho rod získal pozemek od českého krále. V roce 1548 na něm rodina vybudovala rybník.

„Později byl náš rod z gruntovní usedlosti vyhnán, ale koncem 18. století mu byla vlastnická práva vrácena. Problémy způsobuje to, že se neprovedl zápis do gruntovní knihy. V roce 1932 správce liechtensteinských statků část pozemků rozprodal, ačkoliv je prodávající nevlastnil. Údaje uvedené v katastru jsou tedy chybné,“ vysvětluje svůj pohled na věc Urbášek.

Současný spor, který vodu z rybníka vypustil, se ale týká toho, zda Úsovsko mělo platné vodoprávní povolení. Urbášek tvrdí, že nikoliv, a několik let na to upozorňuje. Mimo jiné protestoval i demonstrativní jízdou, kdy v roce 2005 během výlovu vjel s traktorem na hráz rybníka. Asistovala při tom policie a Urbášek dostal pak u soudu podmínku za napadení veřejného činitele.

Komplikovaný případ si instituce přehazují jak horký brambor. Vodoprávní povolení Úsovsku vydal v roce 1999 Okresní úřad Šumperk a v roce 2002 ho prodloužil. Urbášek protestoval, že byl opomenut jako účastník řízení. „Kdybych byl účastníkem, mohl bych vznést námitku a okresní úřad by musel nejprve zjišťovat, jak je to s vlastnictvím rybníka,“ říká Urbášek.

Krajský úřad mu dal za pravdu a povolení Úsovsku zrušil. Na základě toho nezbylo Městskému úřadu v Mohelnici, než v září 2008 nařídit vypuštění rybníka.

Úsovsko se bránilo. Obrátilo se na ministerstvo zemědělství, které pro změnu zrušilo rozhodnutí krajského úřadu a řeklo, že vodoprávní povolení je platné.

Urbášek reagoval správní žalobou a letos 5. května o ní jednal Městský soud v Praze. Rozhodnutí ministerstva zrušil a věc mu vrátil k dalšímu řízení. Rozsudek ještě není k dispozici v písemné podobě. Ve vysvětlení toho, co z něj vyplývá, se obě strany liší.

„Podstatou sporu se soud vůbec nezabýval. Věc vrátil ministerstvu z formálních důvodů, protože své rozhodnutí nedostatečně odůvodnilo,“ řekl advokát Tomáš Potěšil, který akciovou společnost Úsovsko zastupuje.

Naopak advokát Pavel Pospíšil, který zastupuje Urbáška, říká, že soud vyhověl žalobě z důvodu procesního pochybení rozhodujících úřadů.

„Ty v minulosti nepovažovaly pana Urbáška za účastníka řízení, což je vážné porušení procesních práv,“ řekl advokát.

Obě strany sporu by rády dospěly k mimosoudní dohodě, ta ale podle všeho není možná.

„O jednání jsme se snažili už několikrát, ale marně. Navrhovali jsme i zvýšení nájemného nebo rozdělení rybníka hrází. Bezvýsledně. A nájemné pan Urbášek pokaždé Úsovsku vrátí,“ kontruje advokát Potěšil.

„Mně nejde o nájemné, ale o možnost na rybníku hospodařit, případně způsob hospodaření ovlivňovat,“ kontruje Urbášek.

Tahanice o rybník rozhodně neprospívají přírodě. Krajina přišla o vodní prvek a s ním přišla o životní prostředí řada živočichů.

Pracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jan Koutný ale upozornil, že Polický rybník v době těsně před vypuštěním plnil své ekologické funkce špatně.

„Bylo to zejména kvůli nevyhovujícímu způsobu hospodaření. Aby rybník správně fungoval, je nutné doplnit jej o mělké příbřežní části, které jsou pro život v rybníku zásadní, a hlavně hospodařit na něm tak, aby vedle produkce ryb sloužil také přírodě a krajině,“ uvedl Koutný.

Další vývoj sporu o Polický rybník se dá čekat nejdříve na podzim.

Autor: Stanislava Rybičková

20.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Asi nejmladší "volič" v Kopřivné na Šumpersku, patnáctiměsíční Jakub.
71

Volby táhly, Šumpersko a Jesenicko má šanci na své poslance

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Dva kamiony se srazily v pátek 20. října ráno na hlavním tahu mezi Studenou Loučkou a Moravskou Třebovou.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení